Poważna sytuacja w DPS-ach. Dramatycznie brakuje personelu

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sytuacja w domach pomocy społecznej może wymknąć się spod kontroli. Pensjonariusze czekają na przyjęcia, brakuje miejsc, a kierownicy placówek skarżą się, że mają coraz większe kłopoty ze znalezieniem pracowników. Co na to Ministerstwo Zdrowia?
Kierownicy domów pomocy społecznej alarmują, że brakuje im personelu
Kierownicy domów pomocy społecznej alarmują, że brakuje im personelu
shutterstock

W styczniu grupa posłów Koalicji Obywatelskiej złożyła interpelację w sprawie zapewnienia pensjonariuszom domów pomocy społecznej (DPS) odpowiedniej opieki pielęgniarskiej. Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Pile alarmuje, że sytuacja w tych placówkach jest niepokojąca. Pielęgniarki często są jedynymi pracownikami medycznymi odpowiedzialnymi za zdrowie, leczenie i codzienną opiekę nad podopiecznymi. Izba pielęgniarek i położnych podkreśla konieczność pilnych działań na rzecz poprawy standardów opieki zdrowotnej w DPS-ach.

Kto odpowiada za sytuację w DPS-ach?

W odpowiedzi na interpelację, wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz stwierdził, że prowadzenie domów pomocy społecznej (DPS) to zadanie jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. DPS-y świadczą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne, ale nie są podmiotami leczniczymi - ich rola w zakresie zdrowia ogranicza się do organizowania dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Dodatkowo, choć przepisy pozwalają na zatrudnianie pielęgniarek w DPS-ach, to decyzja w tej sprawie należy do kierującego placówką. Koszty usług pielęgnacyjnych mogą być pokrywane przez DPS w zakresie wykraczającym poza finansowanie publiczne. Pielęgniarki zatrudnione w DPS-ach są więc niejako pracownikami samorządowymi i ich wynagrodzenie pochodzi z budżetu samorządu. Jego wysokość ustala pracodawca samorządowy zgodnie z regulaminem wynagradzania.

Opieka domowa

Pielęgniarki POZ zapewniają systematyczną opiekę zgodnie z indywidualnym planem pacjenta. NFZ finansuje także pielęgniarską opiekę długoterminową domową, obejmującą DPS-y. Świadczenia te przysługują osobom, które uzyskają od 0 do 40 punktów w skali Barthel, na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Opieka ta obejmuje co najmniej 4 wizyty tygodniowo oraz dostępność pielęgniarki od poniedziałku do piątku (8:00–20:00) i w medycznie uzasadnionych przypadkach w dni wolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mieszkańcy DPS, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki medycznej, ale nie hospitalizacji, mogą zostać skierowani do zakładów opiekuńczo-leczniczych (ZOL), gdzie otrzymają świadczenia dostosowane do ich potrzeb zdrowotnych.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link