Nowy obowiązek na oddziałach położniczych szpitali. Ochrona kobiet, które straciły dziecko

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Powstaje ostateczna wersja projektu nowych standardów okołoporodowych. Ma się tam pojawić bezwzględne zalecenie, z którego wynika, że kobieta, która straciła dziecko, nie może być w sali z tą, która urodziła. Szpital będzie musiał przestrzegać tej zasady. Dotąd było to zalecenie, teraz ma być to obowiązkiem.
Resort zdrowia chce objąć szczególną opieką kobiety po tzw. niepowodzeniach położniczych
Resort zdrowia chce objąć szczególną opieką kobiety po tzw. niepowodzeniach położniczych
shutterstock

Sejmowa Podkomisja stała do spraw zdrowia psychicznego zapoznała się z informacją Ministerstwa Zdrowia na temat opieki psychologicznej i psychiatrycznej nad kobietami w ciąży i połogu.

Resort pracuje właśnie nad kolejną zmianą rozporządzenia, które definiuje standard opieki okołoporodowej. Będzie tam m.in. rozszerzony zakres opieki profilaktycznej nad kobietami w ciąży i połogu, pojawi się też zalecenie objęcia opieką położnej kolejnych grup pacjentek. Chodzi w szczególności o sytuacje niepowodzeń położniczych.

Co to jest niepowodzenie położnicze?

"Niepowodzeniem położniczym jest sytuacja, w której pacjentka w wyniku ciąży nie zabierze do domu zdrowego dziecka z powodu: poronienia, urodzenia dziecka martwego, niezdolnego do życia lub obarczonego letalnymi schorzeniami; jako niepowodzenie położnicze należy traktować także sytuację, w której kobieta spodziewa się urodzenia chorego dziecka lub dziecka z wadami wrodzonymi" - taka definicja zawarta jest w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r.

Pomoc kobietom w sytuacjach szczególnych

"Przede wszystkim skupiamy się pomocy kobietom w sytuacjach szczególnych, zwłaszcza gdy kobieta wraca do domu bez dziecka - czy to wówczas, gdy musi ono zostać w szpitalu w związku z chorobą, czy z jej wyborem życiowym, albo gdy doszło do zgonu lub dziecko urodziło się z wadą letalną i trafiło do hospicjum perinatalnego. Takie kobiety chcemy obejmować opieka położnej i wizytami patronażowymi - bo i u nich toczy się proces połogu, trzeba monitorować powrót organizmu do równowagi fizjologicznej, ale ważna jest też ocena ryzyka depresji" - powiedziała Rynkowi Zdrowia Dagmara Korbasińska-Chwedczuk, dyrektorka Departamentu Zdrowia Publicznego i Departamentu Równości w Zdrowiu.

Już nie zalecenia, a obowiązek

Jeśli lekarz stwierdzi, że istnieje ryzyko dotyczące zdrowia psychicznego, kobieta kierowana jest do opieki psychologicznej lub psychiatrycznej i dostaje ją bez kolejki, jest bowiem w grupie uprawnionej do świadczeń poza kolejnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nowym standardzie ma znaleźć się także zakaz umieszczania kobiet po doświadczeniu straty dziecka czy niepowodzeniu położniczym w tej samej sali, na której przebywają kobiety z noworodkami. "Do tej pory było to zalecenie, szpitale miały dochować tej zasady w miarę możliwości, w tej chwili standard jednoznacznie wskazuje, że oddział musi to zapewnić"- powiedziała Dagmara Korbasińska-Chwedczuk

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link