Komu przysługuje opiekunka z opieki społecznej?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze są w Polsce ważną formą pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym. Jakie wsparcie oferują? Komu przysługuje opieka z MOPS?
senior seniorka opiekun opiekunka
Komu przysługuje opiekunka z opieki społecznej?
shutterstock

Komu przysługują usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze?

Pomoc, jaką są usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona. Ośrodek pomocy społecznej może jednak przyznać tego rodzaju pomoc także osobie, która wymaga pomocy innych, a rodzina - małżonek, wstępni czy zstępni - nie mogą jej takiej pomocy zapewnić.

Usługi opiekuńcze – co obejmują?

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Ustawa o pomocy społecznej przewiduje również, że usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania mogą być przyznane w formie usług sąsiedzkich.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze – co to takiego?

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są z kolei dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Świadczone są one przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym przy czym zakres, okres i miejsce świadczenia usług ustala ośrodek pomocy społecznej lub centrum usług społecznych.

Przykładem specjalistycznej usługi opiekuńczej może być np. pilnowanie przyjmowania leków, pomoc w uzyskaniu ulg w opłatach oraz ułatwienie dostępu do edukacji i kultury.

Kto może bezpłatnie skorzystać z usług opiekuńczych?

Warunki oraz tryb ustalania i pobierania opłat (a także warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat) za specjalistyczne usługi świadczone osobom z zaburzeniami psychicznymi określa rozporządzenie. W przypadku pozostałych usług szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi określa rada gminy w drodze uchwały.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce odpłatność zależy przede wszystkim od dochodu i tego, czy zostało przekroczone kryterium dochodowe. Ustawowe progi dochodowe od 1 stycznia 2025 r. wynoszą:

- 823 zł na osobę w rodzinie
- 1010 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej.

W przypadku przekroczenia tego kryterium MOPS nalicza opłatę odpowiednią do wielkości przekroczenia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link