Sprawa o L4. ZUS przegrał i musi wypłacić zasiłek, choć ubezpieczony pojechał do Meksyku

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sąd Rejonowy w Rybniku orzekł, że ZUS bez uzasadnienia odmówił wypłaty zasiłku chorobowego mężczyźnie, który na zwolnieniu lekarskim wyjechał do Meksyku. Ubezpieczony, prześladowany przez byłą żonę, zastosował się do zalecenia psychiatry, który kazał mu zmienić otoczenie.
ZUS
ZUS przegrał sprawę
ShutterStock

Jak podała "Rzeczpospolita", Sąd Rejonowy w Rybniku orzekł, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie miał podstaw, by odmówić wpłaty zasiłku chorobowego mężczyźnie, który na zwolnieniu lekarskim wyjechał do Meksyku. Poddał się tam terapii w ośrodku leczenia traumy i stresu. Mężczyzna argumentował, że jego powrót do zdrowia w Polsce byłby niemożliwy ze względu na prześladowanie przez byłą żonę.

Prześladowania ze strony byłej żony

Problemy ubezpieczonego przybrały na sile w trakcie rozwodu. Była żona oskarżyła go o molestowanie ich córki, nagrywała i rozpowszechniała jego sesje terapeutyczne. Z powodu jej donosów mężczyzna stracił pracę. Sąd ustalił także, że kobieta miała odkręcać śruby w kołach jego samochodu, co spowodowało wypadek. Zostawiła również list pożegnalny dla byłego męża i dzieci, w którym poinformowała o zamiarze popełnienia samobójstwa. W związku z jej działaniami wszczęto postępowania karne.

Pod opieką psychiatry

W wyniku tych wydarzeń mężczyzna został uznany za niezdolnego do pracy i przez kilka miesięcy pozostawał pod opieką psychiatry. Lekarz zalecił mu zmianę otoczenia, by ograniczyć stres i poprawić stan zdrowia. Mężczyzna wyjechał do Meksyku, gdzie przebywał w ośrodku prowadzonym przez byłego partnera biznesowego. W trakcie pobytu korzystał z zabiegów terapeutycznych, masaży, praktykował jogę oraz spacerował. Przyjmował również leki psychotropowe. Całkowity okres zwolnienia lekarskiego wyniósł trzy tygodnie, z czego za granicą spędził około połowy tego czasu.

Sąd podważył decyzję ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwestionował zasadność zwolnienia lekarskiego i odmówił wypłaty zasiłku chorobowego. Decyzję uzasadniono tym, że mężczyzna opuścił kraj, a jego była żona powiadomiła ZUS, że udał się na "wakacje do Meksyku". Sprawa trafiła do sądu, który przyznał rację ubezpieczonemu. W uzasadnieniu wskazano, że wyjazd miał charakter terapeutyczny i był zgodny z celem zwolnienia lekarskiego. Sąd uznał, że powrót do zdrowia mężczyzny w Polsce byłby utrudniony ze względu na prześladowanie i śledzenie przez byłą żonę.

ZUS musi zapłacić

Sąd Rejonowy w Rybniku powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2024 roku (sygn. akt I USKP 93/22), który stanowi, że przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego nie zakazują wyjazdu za granicę w okresie niezdolności do pracy. Podróż samolotem i pobyt poza krajem nie oznaczają automatycznej utraty prawa do zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd podkreślił, że ubezpieczony prawidłowo zinterpretował zalecenia lekarza psychiatry dotyczące zmiany miejsca pobytu. Ostatecznie orzeczenie sądu było prawomocne, a ZUS został zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego. Sprawa została rozstrzygnięta pod sygnaturą akt V U 82/24.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link