Tego terminu nie wolno przegapić. Do 28 lutego te dokumenty muszą trafić do ZUS

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Z tymi dokumentami nie ma żartów, spóźnienie może dużo kosztować. Na emerytach ciąży obowiązek zgłoszenia dodatkowych dochodów w 2024 roku do 28 lutego 2024 roku. Informację do ZUS muszą dostarczyć osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz osiągały dodatkowe przychody.
Na złożenie tych dokumentów jest czas do 28 lutego
Na złożenie tych dokumentów jest czas do 28 lutego
shutterstock

Rencistów oraz wcześniejszych emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - obowiązują limity dotyczące dorabiania do świadczeń. Dlatego osoby te są zobowiązane do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach, które osiągnęły w ub.r.

Skąd te dokumenty wymagane przez ZUS?

Jak wyjaśnił ZUS, przychody są rozliczane na podstawie zaświadczenia wydanego przez zakład pracy emeryta lub rencisty. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą składają własne oświadczenie, w którym deklarują podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jako swój przychód. ZUS zaznaczył, że do rozliczenia uwzględniane są również przychody z pracy za granicą oraz te uzyskiwane z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej.

Suma z całego roku czy zestawienie miesięczne?

Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób - rocznie lub miesięcznie - warto przedłożyć zaświadczenie o wysokości zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Nawet jeśli w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, roczne rozliczenie może nie wiązać się z żadnymi konsekwencjami finansowymi.

Ile wynosi limit przychodów?

W 2024 roku dopuszczalna roczna kwota przychodu wyniosła 65 611,40 zł brutto, natomiast graniczna roczna kwota przychodu osiągnęła wartość 121 849,50 zł brutto. Kwoty te odpowiadają 70 proc. i 130 proc. przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń z ubiegłego roku.

Obowiązek rozliczenia z ZUS

Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o wysokości swoich zarobków. Zakład zaznaczył jednocześnie, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny w 2024 roku i były na wcześniejszej emeryturze, muszą rozliczyć się z ZUS-em z dochodów uzyskanych w miesiącach poprzedzających ukończenie tego wieku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z rentami wojskowymi?

Limity dotyczące dorabiania nie dotyczą osób pobierających rentę rodzinną, które mają także ustalone prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Ponadto świadczeniobiorcy otrzymujący emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego lub wojskowego, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową, a także osoby pobierające rentę rodzinną po takich inwalidach, nie muszą przedkładać zaświadczeń o wysokości swoich przychodów. Uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej, również nie są zobowiązani do składania informacji o swoich zarobkach.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link