Nowe zasady dotyczące zakładów opiekuńczych. Badanie co najmniej dwa razy w tygodniu

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Resort zdrowia opublikował rozporządzenie, które zmienia zasady dotyczące świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w opiece długoterminowej. Co się zmieni w opiece długoterminowej?
senior
Nowe zasady dotyczące zakładów opiekuńczych. Co się zmieni?
shutterstock

Opieka długoterminowa obejmuje całokształt działań medycznych i społecznych polegających na świadczeniu długotrwałej opieki pielęgniarskiej, rehabilitacji, świadczeń terapeutycznych i usług pielęgnacyjno–opiekuńczych oraz kontynuacji leczenia farmakologicznego i dietetycznego osobom przewlekle chorym i niesamodzielnym, które nie wymagają hospitalizacji w warunkach oddziału szpitalnego. Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze adresowane są zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci. Świadczenia udzielane są w domu lub stacjonarnie, w zakładach opiekuńczo-leczniczych (ZOL) i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych (ZPO).

Resort określił minimalną liczbę badań w tygodniu

10 lutego 2025 roku ministerstwo zdrowia opublikowało rozporządzenie zmieniające przepisy dotyczące świadczeń gwarantowanych w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Nowelizacja dotyczy załącznika numer 4 do rozporządzenia z 22 listopada 2013 roku, regulującego świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

Zmiany dotyczą świadczeń, które udzielane są w warunkach stacjonarnych w zakładach opiekuńczych dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Obejmują także świadczeniobiorców wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych.

W przypadku zakładów opiekuńczych dla dorosłych resort określił nowe zasady dotyczące zatrudniania lekarzy. Co więcej, wprowadzono wymóg, by lekarz badał pacjentów co najmniej dwa razy w tygodniu i udzielał porad na wezwanie. Lekarz zobowiązany jest w tym przypadku do świadczenia usług w wymiarze jednego etatu przeliczeniowego na 40 łóżek.

Zgodnie z nowymi zasadami, pacjenci powinni też mieć zagwarantowany dostęp do konsultacji specjalistycznych w dziedzinach geriatrii, medycyny rodzinnej lub chorób płuc, a także psychiatrii i neurologii, a każda porada lekarska oraz konsultacja specjalistyczna musi być potwierdzona datą, imieniem, nazwiskiem lekarza, numerem prawa wykonywania zawodu oraz podpisem. W przypadku pacjentów zakażonych HIV lub chorych na AIDS ustalono analogiczne zasady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w opiece długoterminowej. Co mają na celu?

Jak uzasadniano na etapie oceny skutków regulacji, zliberalizowanie wymagań dotyczących personelu lekarskiego świadczącego opiekę w zakładach opiekuńczych dla dorosłych, "zwiększy dostępność do kadry medycznej, a także przybliży uregulowania prawne do realiów panujących w praktyce".

Zmiana przepisów ma także spowodować bardziej optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów kadrowych i ułatwić organizację opieki w ramach ww. zakresu świadczeń, "nie wpływając tym samym negatywnie na jakość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej".

Zmiany wejdą w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link