Nowe zasady dotyczące zakładów opiekuńczych. Badanie co najmniej dwa razy w tygodniu

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Resort zdrowia opublikował rozporządzenie, które zmienia zasady dotyczące świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w opiece długoterminowej. Co się zmieni w opiece długoterminowej?
senior
Nowe zasady dotyczące zakładów opiekuńczych. Co się zmieni?
shutterstock

Opieka długoterminowa obejmuje całokształt działań medycznych i społecznych polegających na świadczeniu długotrwałej opieki pielęgniarskiej, rehabilitacji, świadczeń terapeutycznych i usług pielęgnacyjno–opiekuńczych oraz kontynuacji leczenia farmakologicznego i dietetycznego osobom przewlekle chorym i niesamodzielnym, które nie wymagają hospitalizacji w warunkach oddziału szpitalnego. Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze adresowane są zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci. Świadczenia udzielane są w domu lub stacjonarnie, w zakładach opiekuńczo-leczniczych (ZOL) i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych (ZPO).

Resort określił minimalną liczbę badań w tygodniu

10 lutego 2025 roku ministerstwo zdrowia opublikowało rozporządzenie zmieniające przepisy dotyczące świadczeń gwarantowanych w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Nowelizacja dotyczy załącznika numer 4 do rozporządzenia z 22 listopada 2013 roku, regulującego świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

Zmiany dotyczą świadczeń, które udzielane są w warunkach stacjonarnych w zakładach opiekuńczych dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Obejmują także świadczeniobiorców wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych.

W przypadku zakładów opiekuńczych dla dorosłych resort określił nowe zasady dotyczące zatrudniania lekarzy. Co więcej, wprowadzono wymóg, by lekarz badał pacjentów co najmniej dwa razy w tygodniu i udzielał porad na wezwanie. Lekarz zobowiązany jest w tym przypadku do świadczenia usług w wymiarze jednego etatu przeliczeniowego na 40 łóżek.

Zgodnie z nowymi zasadami, pacjenci powinni też mieć zagwarantowany dostęp do konsultacji specjalistycznych w dziedzinach geriatrii, medycyny rodzinnej lub chorób płuc, a także psychiatrii i neurologii, a każda porada lekarska oraz konsultacja specjalistyczna musi być potwierdzona datą, imieniem, nazwiskiem lekarza, numerem prawa wykonywania zawodu oraz podpisem. W przypadku pacjentów zakażonych HIV lub chorych na AIDS ustalono analogiczne zasady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w opiece długoterminowej. Co mają na celu?

Jak uzasadniano na etapie oceny skutków regulacji, zliberalizowanie wymagań dotyczących personelu lekarskiego świadczącego opiekę w zakładach opiekuńczych dla dorosłych, "zwiększy dostępność do kadry medycznej, a także przybliży uregulowania prawne do realiów panujących w praktyce".

Zmiana przepisów ma także spowodować bardziej optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów kadrowych i ułatwić organizację opieki w ramach ww. zakresu świadczeń, "nie wpływając tym samym negatywnie na jakość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej".

Zmiany wejdą w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link