![Rewolucja w sposobie wystawiania recept od 14 lutego](https://g.infor.pl/p/_files/38406000/rewolucja-w-sposobie-wystawiania-recept-od-14-lutego-38406014.jpg)
Spis treści
Prezydent Andrzej Duda 28 stycznia podpisał nowelizację ustawy dotyczącej m.in. świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Zniesione ograniczenia
Jak poinformowała kancelaria prezydenta, ma ona na celu: "eliminację występujących dotąd ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia".
Kto może wystawiać te recepty?
Zmiany, które wejdą w życie 14 lutego 2025 roku, zakładają wprowadzenie nowych reguł wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci do ukończenia 18. roku życia (recepty „Dz”) oraz dla seniorów po 65. roku życia (recepty „S”). Będą mogli je wystawiać wszyscy lekarze - niezależnie od tego, czy mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy też prowadzą prywatną praktykę lekarską.
Zmiany te dotyczą również lekarzy, którzy specjalizują się w opiece psychiatrycznej, leczeniu stomatologicznym, terapii uzależnień, a także w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Dotychczas recepty na leki bezpłatne dla dzieci i seniorów mogli wystawiać lekarze POZ, specjaliści opieki ambulatoryjnej oraz w leczeniu szpitalnym. Uprawnieni są także lekarze emeryci (o ile recepta wystawiana jest dla siebie lub krewnych z najbliższej rodziny) oraz uprawione do wystawiania recept pielęgniarki.
Zmiana w sposobie wystawiania recept farmaceutycznych
Od 14 lutego zmiany obejmą także farmaceutów. Będą mieć możliwość wystawiania recept na zalecane szczepionki podlegające refundacji, które są dostępne w aptece. Dotychczas, aby skorzystać z refundowanej szczepionki, pacjent musiał udać się do POZ, gdzie otrzymywał receptę. Magister farmacji również mógł ją wystawić, niemniej preparat nie podlegał wtedy refundacji. Teraz wizyta w przychodni nie będzie konieczna, a mimo to szczepionka będzie bezpłatna, nawet jeśli wystawi ją farmaceuta, który także może podać ją pacjentowi.
Które leki będą bezpłatne dla dzieci i seniorów?
Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawiera ponad 2800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65 lat to prawie 3800 bezpłatnych preparatów.