Spore zmiany w wystawianiu recept. Od kiedy będą obowiązywać?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Nowelizacja ustawy ws. zasad wystawiania recept została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod koniec stycznia 20205 roku. Dotyczy zarówno recept na darmowe leki, jak i recept farmaceutycznych w aptekach. Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy?
Pharmacist,Doctor,Holding,Mix,Type,Medicine,Pack,Compare,Selection,Or
Zmiany w ustawie dotyczącej wystawiania recept na darmowe leki. Od kiedy będą obowiązywać?
shutterstock

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw opublikowano 30 stycznia w Dzienniku Ustaw.

Kto będzie mógł wystawić receptę na darmowe leki?

Znalazł się w niej zapis o dostępie do recept na darmowe leki. Wynika z niego dokładnie to, że recepty na bezpłatne leki dla pacjentów - dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia - wystawiać będą mogli wszyscy lekarze. Możliwość ta nie będzie zależna od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy nie. Oznacza to, że takie recepty będą mogli wystawiać również lekarze w ramach prywatnej praktyki.

Jak wynika z ustawy recepta na darmowe leki będzie mogła zostać wystawiona m.in. w zakresie opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Dotychczas recepty na bezpłatne leki mogli wystawiać jedynie lekarze, którzy mieli podpisaną umowę z NFZ w zakresie:

- podstawowej opieki zdrowotnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

- leczeniu szpitalnym

Recepty na darmowe leki mogli również wystawiać lekarze emeryci, którzy wypisywali je dla siebie albo swoich najbliższych a także część pielęgniarek.

Wystawianie recept na darmowe leki. Co się zmieni?

Zmiany w ustawie przewidują, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece. W tej chwili może wystawić taką receptę, ale tylko na szczepionkę, która nie jest refundowana.

Zmiany w receptach. Kiedy wejdą w życie?

Wprowadzone zmiany pozwolą na to, by farmaceuta nie tylko wystawił receptę farmaceutyczną, ale także wydał szczepionkę i podał ją pacjentowi. Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że zmiana w ustawie, która rozszerza uprawnienia do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów to koszt ok. 415 mln zł. Zmiany zaczną obowiązywać od 14 lutego 2025 roku.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link