Spore zmiany w wystawianiu recept. Od kiedy będą obowiązywać?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Nowelizacja ustawy ws. zasad wystawiania recept została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod koniec stycznia 20205 roku. Dotyczy zarówno recept na darmowe leki, jak i recept farmaceutycznych w aptekach. Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy?
Pharmacist,Doctor,Holding,Mix,Type,Medicine,Pack,Compare,Selection,Or
Zmiany w ustawie dotyczącej wystawiania recept na darmowe leki. Od kiedy będą obowiązywać?
shutterstock

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw opublikowano 30 stycznia w Dzienniku Ustaw.

Kto będzie mógł wystawić receptę na darmowe leki?

Znalazł się w niej zapis o dostępie do recept na darmowe leki. Wynika z niego dokładnie to, że recepty na bezpłatne leki dla pacjentów - dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia - wystawiać będą mogli wszyscy lekarze. Możliwość ta nie będzie zależna od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy nie. Oznacza to, że takie recepty będą mogli wystawiać również lekarze w ramach prywatnej praktyki.

Jak wynika z ustawy recepta na darmowe leki będzie mogła zostać wystawiona m.in. w zakresie opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Dotychczas recepty na bezpłatne leki mogli wystawiać jedynie lekarze, którzy mieli podpisaną umowę z NFZ w zakresie:

- podstawowej opieki zdrowotnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

- leczeniu szpitalnym

Recepty na darmowe leki mogli również wystawiać lekarze emeryci, którzy wypisywali je dla siebie albo swoich najbliższych a także część pielęgniarek.

Wystawianie recept na darmowe leki. Co się zmieni?

Zmiany w ustawie przewidują, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece. W tej chwili może wystawić taką receptę, ale tylko na szczepionkę, która nie jest refundowana.

Zmiany w receptach. Kiedy wejdą w życie?

Wprowadzone zmiany pozwolą na to, by farmaceuta nie tylko wystawił receptę farmaceutyczną, ale także wydał szczepionkę i podał ją pacjentowi. Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że zmiana w ustawie, która rozszerza uprawnienia do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów to koszt ok. 415 mln zł. Zmiany zaczną obowiązywać od 14 lutego 2025 roku.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.