Spis treści
Do tej pory recepty na bezpłatne leki z listy "S" i "Dz", czyli dla seniorów i dzieci, mógł wystawiać jedynie lekarz, który zawarł umowę z NFZ w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego. Takie uprawnienia ma też tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz część pielęgniarek.
Dla kogo bezpłatne recepty podczas prywatnej wizyty?
Po wejściu w życie przepisów ustawy recepty na bezpłatne leki dla pacjentów - dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia - będą mogli wystawić wszyscy lekarze niezależnie od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy go nie mają, czyli także w ramach prywatnej praktyki.
Receptę na darmowy lek lekarz będzie mógł wystawić także m.in.
- w zakresie opieki psychiatrycznej,
- leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego,
- opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Recepty wystawi farmaceuta
Nowelizacja przewiduje także, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece.
Obecnie farmaceuta może wystawić receptę na szczepionkę, ale nie jest ona refundowana. Aby skorzystać z refundacji, pacjent musi teraz udać się po receptę do przychodni.
Po zmianach farmaceuta będzie mógł: wystawić receptę farmaceutyczną, wydać szczepionkę i podać ją pacjentowi.
Koszt zmian
Roczny koszt rozszerzenia uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów resort zdrowia oszacował na 415 mln zł.