Spis treści
Sytuacja pracowników w Polsce ze względu na wprowadzane nowe rozwiązania prawne w wielu przypadkach ulega polepszeniu. W ostatnim czasie zostały wprowadzone m.in. zwolnienie z powodu siły wyższej, urlop dla rodziców wcześniaków czy wolna Wigilia. Wciąż mówi się także o skróceniu dnia pracy do 4 dni choć nie wiadomo czy rządzący zdecydują się na jego wprowadzenie. Pojawił się także nowy pomysł – wprowadzenia urlopu regeneracyjnego dla każdego. Jego autorem jest organizacja związkowa – Związkowa Alternatywa.
Urlop regeneracyjny dla każdego?
Urlop regeneracyjny byłby wzorowany na rozwiązaniach dla nauczycieli. To oznacza, że byłby w pełni płatny i przysługiwałby co 7 lat. Czas jego trwania wynosiłby 3 miesiące. Celem urlopu byłoby wsparcie zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników, a także zwiększenie ich wydajności.
Propozycja zakłada dodanie do ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy prawa do urlopu regeneracyjnego dla każdego pracownika, który przepracował w danym zakładzie pracy 7 lat. Pracodawca nie mógłby odmówić jego udzielenia. Po kolejnych 7 latach pracy pracownik miałby prawo do kolejnego urlopu.
Urlop na poratowanie zdrowia już przysługuje nauczycielom
Obecnie urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielom. Mają do niego prawo nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Prawo do tego urlopu nabywają po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Urlopu udziela nauczycielowi dyrektor szkoły. Celem urlopu dla poratowania zdrowia jest:
- przeprowadzenie zaleconego leczenia: choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub
- leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitacja uzdrowiskowa.
Czas urlopu to w przypadku nauczyciela 1 rok. Zazwyczaj udzielany jest on na czas trwania roku szkolnego.