Może uratować życie tysiącom Polek. Miał być dostępny od stycznia, MZ wstrzymało się z decyzją

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Od stycznia ministerstwo zdrowia miało wprowadzić badania HPV DNA jako powszechny standard diagnostyczny. Program jednak nie ruszył. Resort zdrowia nie jest w stanie wskazać kiedy to nastąpi.
Lekarz lekarka pacjent NFZ
Może uratować życie tysiącom Polek. Miał być dostępny od stycznia, MZ wstrzymało się z decyzją
ShutterStock

Diagnostyka HPV DNA ma wyższą czułość niż cytologia. Program badań miał ruszyć w styczniu jednak resort zdrowia wstrzymał się z decyzją.

Badania HPV DNA - klucz do wczesnego wykrywania raka szyjki macicy

Badania HPV DNA to nowoczesna metoda diagnostyczna, która pozwala na wykrycie materiału genetycznego wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) w komórkach szyjki macicy. HPV to wirus przenoszony głównie drogą płciową, a niektóre jego typy (szczególnie HPV 16 i 18) są głównymi czynnikami ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Badanie HPV DNA ma ogromne znaczenie w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu zmian przedrakowych oraz raka inwazyjnego.

Zdaniem ekspertów, wprowadzenie testu HPV DNA jako badania przesiewowego pozwala uratować życie tysiącom Polek. Jest też tańsze niż cytologia. Na dodatek zwiększenie dostępności tego badania może sprawić, że będzie można zdiagnozować kobiety ze stanem przedrakowym. Z kolei w przypadku raka szyjki macicy wczesne wykrycie zmian nowotworowych umożliwia całkowite wyleczenie.

Kiedy zostaną wprowadzone testy HVP?

Posłanka Agnieszka Maria Kłopotek spytała w ramach interpelacji ministerstwo zdrowia o to, na jakim etapie jest wdrażanie projektu. Jak dodała, stosowanie testów HPV DNA jako preferowanego narzędzia do przesiewowych badań raka szyjki macicy u kobiet w wieku 30-65 lat, co pięć lat jest rekomendowane przez Unię Europejską.

Wiceminister Jerzy Szafranowicz zauważył, że wprowadzenie testu HPV DNA jako podstawowego badania przesiewowego w ramach Programu "Profilaktyka raka szyjki macicy" jest zapisane w Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśnił, po dyskusjach z ekspertami resort zdrowia podjął decyzję o zmianach w programie i to właśnie z tego względu data wprowadzenia testu w kierunku HPV musiała zostać zmieniona. Jak zaznaczył Szafranowicz, na chwilę obecną nie ma możliwości wskazania ostatecznej daty wprowadzenia testu HPV.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.