Tych leków nie wywieziesz z kraju. Na liście m.in. Ozempic

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Powstała nowa lista antywywozowa. Znalazł się na niej popularny lek do stosowania w leczeniu otyłości u pacjentów z współwystępującą cukrzycą, czyli Ozempic. Jakie jeszcze farmaceutyki trafiły na listę?
Insulin,Injection,Pen,Or,Insulin,Cartridge,Pen,For,Diabetics,And
Powstała nowa lista antywywozowa. Znalazł się na niej m.in. Ozempic
Shutterstock

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 13 stycznia 2025 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia.

Co to jest lista antywywozowa?

Lista antywywozowa to zestawienie leków, które w aptekach są dostępne w ograniczonym zakresie. Aktualizowana jest co dwa miesiące. Umieszcza są na tej liście produkty, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie.

Zapotrzebowanie na nie zgłaszają wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym ministra zdrowia. Na liście najczęściej znajdują się środki przeciwbólowe, insulina oraz leki na cukrzycę. Wpisywane są na nią niektóre rodzaje szczepionek a także leki stosowane w onkologii, leczeniu padaczki, chorób płuc i układu trawiennego.

Co ile aktualizowana jest lista antywywozowa?

Lista antywywozowa publikowana jest co kilka tygodni. Jej celem jest ograniczenie niekontrolowanego wywozu leków, które są najbardziej potrzebne w kraju. Jeśli produkt znajdzie się na liście antywywozowej, oznacza to, że nie można wywieźć go z Polski.

Co znalazło się na najnowszej liście antywywozowej?

Na tej opublikowanej w styczniu znalazło się 271 produktów. Najnowszy wykaz można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto lista niektórych z nich:

  1. szczepionka przeciwko wirusowi HPV - Gardasil 9,
  2. insuliny i leki przeciwcukrzycowe - Apidra, Fiasp, Gensulin, Humalog, Humulin, Lantus, Liprolog, Ozempic, Ryzodeg, Tresiba, Trulicity,
  3. leki przeciwbólowe zawierające fentanyl lub morfinę - Durogesic, Instanyl, Matrifen, MST Continus, Sevredol, Vendal retard,
  4. leki przeciwzapalne - Asamax 500,
  5. immunoglobuliny ludzkie, stosowane w leczeniu zespołów niedoborów odporności - HyQvia, Flebogamma DIF, Hizentra, Cuvitru, Kiovig i Privigen,
  6. leki stosowane w leczeniu astmy lub POChP - Fostex, Pulmozyme, DuoResp Spiromax
  7. leki stosowane w problemach jelitowych - Kreon,
  8. leki przeciwpadaczkowe - Gabitril, Finlepsin,
  9. leki przeciwpsychotyczne - Concerta, Rispolept, Trevicta
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link