Tych leków nie wywieziesz z kraju. Na liście m.in. Ozempic

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Powstała nowa lista antywywozowa. Znalazł się na niej popularny lek do stosowania w leczeniu otyłości u pacjentów z współwystępującą cukrzycą, czyli Ozempic. Jakie jeszcze farmaceutyki trafiły na listę?
Insulin,Injection,Pen,Or,Insulin,Cartridge,Pen,For,Diabetics,And
Powstała nowa lista antywywozowa. Znalazł się na niej m.in. Ozempic
Shutterstock

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 13 stycznia 2025 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia.

Co to jest lista antywywozowa?

Lista antywywozowa to zestawienie leków, które w aptekach są dostępne w ograniczonym zakresie. Aktualizowana jest co dwa miesiące. Umieszcza są na tej liście produkty, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie.

Zapotrzebowanie na nie zgłaszają wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym ministra zdrowia. Na liście najczęściej znajdują się środki przeciwbólowe, insulina oraz leki na cukrzycę. Wpisywane są na nią niektóre rodzaje szczepionek a także leki stosowane w onkologii, leczeniu padaczki, chorób płuc i układu trawiennego.

Co ile aktualizowana jest lista antywywozowa?

Lista antywywozowa publikowana jest co kilka tygodni. Jej celem jest ograniczenie niekontrolowanego wywozu leków, które są najbardziej potrzebne w kraju. Jeśli produkt znajdzie się na liście antywywozowej, oznacza to, że nie można wywieźć go z Polski.

Co znalazło się na najnowszej liście antywywozowej?

Na tej opublikowanej w styczniu znalazło się 271 produktów. Najnowszy wykaz można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto lista niektórych z nich:

  1. szczepionka przeciwko wirusowi HPV - Gardasil 9,
  2. insuliny i leki przeciwcukrzycowe - Apidra, Fiasp, Gensulin, Humalog, Humulin, Lantus, Liprolog, Ozempic, Ryzodeg, Tresiba, Trulicity,
  3. leki przeciwbólowe zawierające fentanyl lub morfinę - Durogesic, Instanyl, Matrifen, MST Continus, Sevredol, Vendal retard,
  4. leki przeciwzapalne - Asamax 500,
  5. immunoglobuliny ludzkie, stosowane w leczeniu zespołów niedoborów odporności - HyQvia, Flebogamma DIF, Hizentra, Cuvitru, Kiovig i Privigen,
  6. leki stosowane w leczeniu astmy lub POChP - Fostex, Pulmozyme, DuoResp Spiromax
  7. leki stosowane w problemach jelitowych - Kreon,
  8. leki przeciwpadaczkowe - Gabitril, Finlepsin,
  9. leki przeciwpsychotyczne - Concerta, Rispolept, Trevicta
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.