Ratownicy medyczni na motocyklach. Określony czas dojazdu i nowe zasady pracy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Są już projekty aktów wykonawczych do zmienionej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dokument wprowadza niezwykle ważne zmiany w pracy zespołów ratownictwa medycznego. Jest też kilka ważnych punktów, dotyczących samych pacjentów. Oto najważniejsze.
17 kluczowych zmian w ustawie. 45 minut na dojazd ambulansem
17 kluczowych zmian w ustawie. 45 minut na dojazd ambulansem
Shutterstock

Zawód ratownika medycznego polega przede wszystkim na udzielaniu profesjonalnej pomocy w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Oznacza to, że osoba go wykonująca musi nie tylko posiadać odpowiednie predyspozycje oraz cechy charakteru, ale i kierunkowe wykształcenie. To, kim jest ratownik medyczny, precyzuje ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 roku. Trwają dynamiczne prace nad nowelizacją tej ustawy. Projekt przeszedł już przez komisję prawniczą i opracowano do niego akty wykonawcze.

Samorząd zawodowy ratowników

Trwa proces zmian w systemie ratownictwa medycznego w Polsce. Powstanie samorząd zawodowy, czyli Krajowa Izba Ratowników Medycznych. Wybrano już prezesa KIRM, będzie nim Mateusz Komza. Będzie też działał m.in. rejestr ratowników

Ratownicy medyczni to była jedna z ostatnich dużych grup zawodowych w ochronie zdrowia, która nie miała samorządu, a do niedawna nie miała również własnej ustawy. Uchwalono ją, po wielu przymiarkach i perturbacjach, pod koniec 2022 roku, a w czerwcu następnego roku weszła w życie.

45 minut na dojazd do pacjenta

Zakłada się wprowadzenie w ustawie o PRM przepisu, zgodnie z którym jeden szpitalny oddział ratunkowy zabezpieczy obszar nie większy niż zamieszkały przez 200 tys. mieszkańców, pozwalający na dotarcie zespołu ratownictwa medycznego z miejsca zdarzenia do tego oddziału w czasie nie dłuższym niż 45 minut.

Według tych wytycznych wojewodowie będą zobowiązani zaplanować liczbę i rozlokowanie oddziałów ratunkowych nowych i przewidywanych do utworzenia. Powyższy przepis pozostanie bez wpływu na sytuację istniejących SOR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

15 minut na przyjęcie na SOR

Z kolei maksymalny czas na przyjęcie pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego w izbie przyjęć lub na SOR określono na 15 minut. Przewiduje się wprowadzenie (doprecyzowanie) sankcji za niewykonanie decyzji krajowego koordynatora ratownictwa medycznego lub wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego w sytuacji sporów dotyczących przyjęcia do szpitala osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Maksymalny czas na przyjęcie pacjenta w izbie przyjęć lub szpitalnym oddziale ratunkowym od zespołu ratownictwa medycznego będzie wynosił 15 minut. Zachowanie tego parametru będzie stanowiło jeden z warunków udzielania świadczeń zdrowotnych, możliwych do obiektywnej oceny i weryfikacji.

Motocyklowe jednostki ratunkowe

Motocyklowe jednostki ratownicze, które dotychczas stanowiły składową wybranych zespołów ratownictwa medycznego wyposażonych w ambulanse, będą odrębnym rodzajem zespołów, który stanowić będzie jeden z elementów wojewódzkiego planu działania systemu PRM i oddzielny produkt do kontraktowania w ramach umów zawieranych przez oddziały wojewódzkie NFZ.

Motocyklowa jednostka ratownicza docierać będzie w miejsca, do których nie może dojechać ambulans, w czasie zgromadzeń, w korkach na drodze. Liczbę zespołów motocyklowych ustalać będzie wojewoda, w uzgodnieniu z oddziałem wojewódzkim NFZ, przyjmując maksymalnie jeden motocykl na każde rozpoczęte 400 tys. mieszkańców województwa, a czas działania tych jednostek to okres od 1 maja do dnia 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby.

Kursy dla dyspozytorów

Przewiduje się zniesienie obowiązku ukończenia kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego dla osób już obecnie zatrudnionych na tych stanowiskach. Obowiązek ten będzie dotyczył jedynie osób zatrudnionych na tych stanowiskach po 1 stycznia 2024 r. Osoby, które będą zatrudniane na tych stanowiskach w 2024 r., będą zobowiązane do dostarczenia pracodawcy zaświadczenia o ukończeniu kursu do 31 marca 2025 r., natomiast osoby, które będą zatrudniane od 1 stycznia 2025 r. i dalej - w terminie 3 miesięcy od dnia zatrudnienia.

Przewiduje się również taką możliwość, aby przewodniczącym komisji egzaminacyjnej był - oprócz lekarza systemu - również ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu, wskazani przez konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej

Dodatki za pracę dla ratowników

Wprowadza się również obowiązek wypłacania dodatków za pracę w porze nocnej oraz w niedziele i święta oraz dni wolne od pracy, wynikające z przyjętego pięciodniowego tygodnia pracy, dla członków zespołów ratownictwa medycznego wykonujących zawód medyczny, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku pracowników wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w systemie pracy zmianowej w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne (art. 99 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799).

Bezterminowo numer 999

Zakłada się nowelizację ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego, a w konsekwencji także ustawy z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz. U. poz. 1899) oraz ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. – Prawo komunikacji elektronicznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1221) w taki sposób, aby utrzymana została bezterminowo możliwość kierowania połączeń alarmowych z nr 999 bezpośrednio do dyspozytorni medycznych, z pominięciem centrów powiadamiania ratunkowego. Utrzymaniu niezależnej od centrów powiadamiania ratunkowego obsługi nr alarmowego 999 służą wdrożone już rozwiązania technologiczne.

Podanie leku

Definicja pierwszej pomocy zostanie rozszerzona o możliwość podawania w sytuacji nagłej leków wydawanych z przepisu lekarza, dostępnych na miejscu zdarzenia. Lek taki będzie mógł podać poszkodowanemu świadek zdarzenia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link