Od marca 2025 nowy rodzaj urlopu. Kogo obejmie i jak go otrzymać?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wraz z nowelą Kodeksu Pracy 19 marca wejdą w życie ważne zmiany dotyczące urlopu. Zmiany będą szczególnie ważne dla rodziców. Kogo obejmą?
noworodek poród
Od marca 2025 nowy rodzaj urlopu. Kogo obejmie i jak go otrzymać?
Shutterstock

Urlop macierzyński to ważny okres po narodzeniu dziecka, ponieważ zapewnia matce czas na regenerację po porodzie i umożliwia nawiązanie więzi z nowo narodzonym dzieckiem. Obecnie, przepisy wymuszają wykorzystanie przez pracownicę, która urodziła dziecko wymagające opieki szpitalnej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W przypadku hospitalizacji noworodka rodzice mogą utracić nawet połowę przysługującego im wymiaru urlopu macierzyńskiego – mimo że nie mogą spędzić tego czasu w domu z dzieckiem.

Nowe przepisy mają zrekompensować im czas, w którym dziecko podlegało hospitalizacji. Mowa o uzupełniającym urlopie macierzyńskim.

Uzupełniający urlop macierzyński - komu będzie przysługiwał?

Nowelizacja wprowadzi wiele zmian w obszarze ochrony praw rodziców dzieci hospitalizowanych. Zmiany są odpowiedzią na postulaty społeczne, zgłaszane przez rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu.

Dzięki nowelizacji, rodzice dzieci hospitalizowanych nabędą prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Obejmie on dodatkowe tygodnie w zależności od długości hospitalizacji i wieku ciążowego dziecka.

Rodzicom będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Będą także objęci będą pełną ochroną stosunku pracy w okresie korzystania z uprawnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzupełniający urlop macierzyński dla hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków będzie obowiązywał w wymiarze:

  • do 8 tygodni (dla rodziców dzieci urodzonych od 28 tygodnia ciąży) albo
  • do 15 tygodni (dla rodziców dzieci urodzonych do 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową do 1000 g).

Jaka będzie treść wniosku o urlop? Niezbędne załączniki

Żeby uzyskać uzupełniający urlop macierzyński niezbędne będzie złożenie wniosku oraz dołączenie do niego niezbędnych załączników. MRPiPS poinformowało jaka będzie treść wniosku oraz dokumenty dołączane do wniosku o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.

Wniosek o udzielenie pracownikowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie zawierał:

  • imię i nazwisko pracownika;
  • termin zakończenia urlopu macierzyńskiego;
  • wskazanie okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński.

Do wniosku dołącza się także:

  • oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka oraz
  • zaświadczenia wydanego przez szpital zawierającego informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu.

Urlop macierzyński dla rodziny zastępczej

W projekcie zarządzenia ujęto także inne przepisy. Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, oraz pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, będzie miał prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego na ogólnych zasadach, jeżeli pobyt dziecka w szpitalu będzie miał miejsce po przyjęciu dziecka na wychowanie.

Wniosek o udzielenie temu pracownikowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie zawierał:

  • imię i nazwisko pracownika;
  • termin zakończenia urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego;
  • wskazanie okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński.

Do wniosku należy dołączyć:

  • oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka;
  • zaświadczenie wydane temu pracownikowi przez szpital, zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu;
  • oświadczenie tego pracownika o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie oraz kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci) z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka (dzieci), albo kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.