Skrócenie czasu pracy. Ta grupa pracowników będzie pracowała krócej

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje skrócenie czasu pracy dla jednej grupy pracowników. Pomysł wymaga odpowiednio długiego procesu wdrożenia, w tym również programu pilotażowego. Kogo obejmie?
praca pracownicy korporacja biuro
Skrócenie czasu pracy. Ta grupa pracowników będzie pracowała krócej
Shutterstock

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ogłosiła, że skrócenie czasu pracy dla seniorów jest rozwiązaniem, które ma pomóc dostosować rynek pracy do ich potrzeb. Jak wyjaśniła, nowe regulacje mają wspierać aktywizację zawodową osób starszych poprzez dłuższy odpoczynek. Jednocześnie, jak zaznaczyła, ministerstwo nie przewiduje zrównania wieku emerytalnego poprzez jego podniesienie.

Skrócenie czasu pracy dla seniorów

Od pewnego czasu mówi się o różnych pomysłach na aktywizację zawodową seniorów. Liczne badania pokazują, że coraz więcej seniorów decyduje się na kontynuowanie aktywności zawodowej mimo osiągniętego wieku emerytalnego.

Jeden z pomysłów na aktywizację zawodową osób starszych przedstawiła na antenie Radia ZET szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Nie jest to pomysł wydłużenia wieku emerytalnego.

"Gdyby ten czas pracy mógł być krótszy, gdyby te osoby mogły mieć dłuższy odpoczynek, to być może byłyby bardziej skore, chętne, żeby dłużej aktywne pozostawać" - oceniła ministra. "Zachęty - tak, przymus - nie" - dodała.

Dodała, że rozmowy na temat zmian na rynku pracy w kontekście tzw. srebrnej transformacji toczą się w resorcie od roku. "Rynek pracy wciąż nie jest do nich dostosowany" - powiedziała ministra. Dodała, że wprowadzenie pomysłu skrócenia czasu pracy w życie byłoby długim procesem, poprzedzone programem pilotażowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktywizacja zawodowa seniorów – dlaczego jest ważna?

Aktywizacja zawodowa seniorów ważna jest nie tylko dla osób starszych, ich współpracowników czy pracodawców, ale także dla gospodarki i społeczeństwa.

Seniorzy mogą nie tylko pełnić rolę mentorów. Aktywność zawodowa wpływa także na ich zdrowie psychiczne i fizyczne, ponieważ utrzymywanie rutyny, kontaktów społecznych i poczucia przynależności do zespołu zapobiega izolacji oraz obniża ryzyko depresji.

W kontekście starzejącego się społeczeństwa aktywizacja seniorów jest także korzystna ekonomicznie – zmniejsza obciążenie systemów emerytalnych i wspiera rynek pracy, uzupełniając luki kadrowe w wielu branżach. Co więcej, seniorzy, którzy pozostają aktywni, wnoszą wartość do społeczeństwa i pokazują, że wiek nie jest barierą w dalszym rozwoju i osiąganiu celów.

W dzisiejszych czasach także zwiększa się długość życia. Seniorzy powinni mieć możliwość kontynuowania kariery zawodowej, rozwijania swoich umiejętności i dzielenia się swoim doświadczeniem z młodszymi pokoleniami. Z tego względu, jak przyznają socjologowie, warto jest inwestować w programy szkoleniowe, mentorstwo oraz elastyczne formy zatrudnienia, które umożliwiają seniorom aktywny udział w życiu zawodowym i społecznym.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.