Ile wynosi kara za skrócenie pobytu w sanatorium? To warto wiedzieć

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

W sanatorium kuracjusze mogą korzystać z różnorodnych zabiegów leczniczych i cieszyć się malowniczymi widokami. Co jednak w przypadku gdy kuracjusz musi skrócić pobyt w uzdrowisku? Niestety, obarczone jest to karą finansową. I to niemałą.

fizjoterapia sanatorium senior
Ile wynosi kara za skrócenie pobytu w sanatorium? To warto wiedzieć
Shutterstock

Pobyt w sanatorium zazwyczaj pozwala korzystać z zabiegów takich jak masaże, kąpiele solankowe czy inhalacje, które wspierają procesy rehabilitacyjne, a na co dzień nie zawsze są dostępne dla pacjentów. Sanatoria często też znajdują się w malowniczych lokalizacjach, co sprzyja spacerom i regeneracji w otoczeniu przyrody.

Dla wielu osób jest to także okazja do oderwania się od codziennych obowiązków i skupienia na swoim zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Co jednak zrobić w sytuacji gdy kuracjusz musi skrócić swój pobyt w uzdrowisku?

Za skrócenie pobytu w sanatorium kary mogą być dotkliwe

Nieuzasadnione skrócenie pobytu w sanatorium wiąże się z nałożeniem kary finansowej. Zazwyczaj jest to ujęte w regulaminach poszczególnych uzdrowisk. W niektórych z nich kara za skrócenie pobytu w sanatorium wynosi od 150 zł za niewykorzystaną dobę. Dlaczego?

Nieuzasadniona, przedwczesna rezygnacja z turnusu i związana z nią kawa wynika z mechanizmu współfinansowania przez NFZ pobytu i zabiegów leczniczych w ramach umowy z danym sanatorium. W przypadku przerwania swojego pobytu w sanatorium bez uzasadnienia, placówka nie otrzyma pieniędzy z NFZ za niewykorzystane dni.

Kiedy można skrócić pobyt w sanatorium bez konsekwencji?

Zdarza się jednak, że kuracjusz – nie ze swojej winy – musi skrócić pobyt w uzdrowisku. Czasem też musi zmienić termin wyjazdu jeszcze przed rozpoczęciem pobytu. Jest to możliwe jednak tylko w uzasadnionych przypadkach. Za uzasadnione potwierdzone odpowiednim dokumentem, przyjmuje się wypadek losowy lub chorobę ubezpieczonego (np. pobyt w szpitalu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każda rezygnacja z potwierdzonego skierowania powinna być jednak pisemnie uzasadniona i udokumentowana.

W przypadku rezygnacji przez ubezpieczonego z potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe należy je bezzwłocznie zwrócić do oddziału Funduszu. Zwrócone potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe Fundusz przekazuje do lekarza, który je wystawił.

W przypadku uzasadnionej rezygnacji i zwrotu skierowania, oddział Funduszu może wyznaczyć nowy termin realizacji skierowania według kolejności, zgodnie z datą jego ponownego wpływu do oddziału Funduszu, o ile skierowanie będzie mogło być zrealizowane w okresie jego ważności, czyli 18 miesięcy od dnia wystawienia skierowania.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Tematy: