Spis treści
Urlop macierzyński to obowiązkowy urlop, który przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniona.
Długość urlopu macierzyńskiego
Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:
20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie:
31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie
33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie
35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie
37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Sejm przyjął ustawę, prezydent podpisał
27 listopada 2024 r. Sejm przyjął ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które ze względu na stan zdrowia były po narodzinach hospitalizowane. Projekt nowych przepisów powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Z informacji, jaka pojawiła się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP wynika, że Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, której celem jest - jak podkreślono w komunikacie - wprowadzenie do polskiego systemu prawnego szczególnych regulacji z zakresu urlopów dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.
Dodatkowy urlop macierzyński
Dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze od 8 do 15 tygodni będzie płatny w wysokości 100% podstawy zasiłku. Przysługiwanie świadczenia będzie uzależnione od masy urodzeniowej niemowlęcia lub czasu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym dziecko przyszło na świat.
Do 15 tygodni może trwać urlop dla rodziców dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ciąży lub z wagą urodzeniową mniejszą niż 1000 g. Dokładna długość urlopu będzie zależeć od okresu hospitalizacji i ustalana będzie w stosunku 1:1 – czyli tydzień urlopu za tydzień pobytu w szpitalu.
O dodatkowy urlop macierzyński wynoszący do 8 tygodni będą mogli wnioskować rodzice dzieci urodzonych między 26 a 36 tygodniem ciąży, z masą urodzeniową powyżej 1000 g. Zasada ustalania długości świadczenia jest taka sama.
Wydłużony nawet o 8 tygodni urlop macierzyński będzie należeć się również rodzicom dzieci, które przyszły na świat po 37 tygodniu ciąży, ale wymagają hospitalizacji po narodzinach. Warunkiem kwalifikującym do przyznania świadczenia jest pobyt dziecka w szpitalu wynoszący przynajmniej 2 kolejne dni pomiędzy 2 a 28 dniem od daty porodu.
Jak wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński?
O dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków będą mogli ubiegać się matka i ojciec dziecka. Wniosek będą mogli złożyć także opiekunowie prawni oraz rodzice adopcyjni lub zastępczy. Procedura obejmuje złożenie wniosku oraz zaświadczenia lekarskiego do pracodawcy. Dokument powinien zawierać następujące informacje: masę urodzeniową dziecka; tydzień ciąży, w której dziecko przyszło na świat; okres hospitalizacji.
Ustawa wprowadzająca urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków czeka na podpis prezydenta. Akt prawny wejdzie w życie po 3 miesiącach od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.