Czy można wybrać sanatorium z NFZ? Latem nad morze, zimą w góry? Podpowiadamy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Pobyt w sanatorium ma pomóc pacjentowi w pełnym powrocie do zdrowia dzięki zabiegom leczniczym i odpowiedniej rehabilitacji. Uzdrowiska i sanatoria mają swoje specjalności. Czy pacjent może wybrać miejscowość i sanatorium, do którego pojedzie, jeśli jest kierowany przez NFZ lub ZUS?   
Krynica Zdrój zimą
Krynica Zdrój zimą
Shutterstock

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej, pacjent wymaga określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, może skorzystać z tego rodzaju leczenia. Wymagane jest jednak odpowiednie skierowanie, po którym następuje decyzja o przyznaniu leczenia sanatoryjnego.   

W góry, a może nad morze?

W Polsce znajduje się 47 uzdrowisk. Warunki jakie muszą być spełnione w celu nadania statusu uzdrowiska określa ustawa z 28 lipca 2005 o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1420).

Idealnie byłoby, gdyby pacjent mógł wybrać sanatorium i uzdrowisko, do którego pojedzie. Zimą np. w góry do Szczyrku, Ustronia czy Szczawnicy albo do Krynicy Zdrój. Latem zaś np. nad morze do Kołobrzegu. Okazuje się jednak, że tak to nie wygląda. 

Kto wybiera uzdrowisko?

Skierowanie na leczenie w sanatorium wystawiane są przez lekarzy współpracujących z NFZ. Po zarejestrowaniu w oddziale NFZ, skierowanie jest sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia jego celowość i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego.

Także Zakład Ubezpieczeń Społecznych kieruje na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS-u. O tym, dokąd pacjent zostanie wysłany, decyduje lekarz. Kieruje się specjalizacją w uzdrowiskach i sanatoriach. Osoba skierowana do sanatorium z ZUS-u nie ponosi żadnych kosztów związanych z rehabilitacją, wyżywieniem czy zakwaterowaniem. Decyzję ws. wyjazdu do uzdrowiska podejmuje lekarz orzecznik ZUS. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Średni czas oczekiwania na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne z MFZ dorosłych wynosi około 10 miesięcy, przy czym sytuacja w tym zakresie może ulec zmianie.

Leczenie ambulatoryjne w uzdrowisku

Kuracjusze mogą współdecydować o wyborze miejsca oraz terminu wyjazdu do sanatorium NFZ. W takiej sytuacji zainteresowani sami organizują sobie zakwaterowanie i wyżywienia, a Fundusz zapewnia wizyty lekarskie w przychodni uzdrowiskowej oraz zabiegi. Jest to leczenie ambulatoryjne w uzdrowisku.  Takie leczenie trwa 6, 12, albo 18 dni. NFZ płaci za minimum trzy zabiegi dziennie, w tym jeden z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, na przykład siarki czy borowiny. 

Nowe opłaty za sanatoria

Pod koniec 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe ceny w uzdrowiskach i sanatorium na NFZ. Pozostaną na tym poziomie do 30 kwietnia 2025 roku. Po zmianach za 21 dni pobytu w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (czyli najwyższy standard) kuracjusz zapłaci 684,6 zł, a nie 858,9 zł.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.