Ważne zmiany w zasadach realizacji recept. Co się zmieni?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Pokonywanie kilkuset kilometrów do apteki by wykupić dany lek? Obecnie z takimi uciążliwościami muszą mierzyć się niektórzy pacjenci. W 2025 roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady realizacji recept w aptekach. Co się zmieni? O szczegółach poinformował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. 
apteka
Ważne zmiany w zasadach realizacji recept. Co się zmieni?
Shutterstock

Do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęła interpelacja poselska w sprawie recept rocznych. Obecnie system wymusza na pacjencie realizację całej recepty rocznej w aptece, w której rozpoczął pobieranie leków. Jest to szczególnie problematyczne zwłaszcza w przypadku zmiany miejsca zamieszkania czy likwidacji apteki

"Pacjent, który rozpoczął realizację recepty w jednej aptece, w sytuacji gdy dany lek przestaje być w niej dostępny, jest zmuszony oczekiwać na jego dostarczenie, zamiast móc go zakupić w innej aptece. Obecny system nie przewiduje sytuacji, w której jedną receptę np. na kilkanaście opakowań leku można zrealizować w różnych aptekach. Prowadzi to do konieczności powrotu pacjenta do lekarza w celu znalezienia innego rozwiązania, a to wiąże się z niepotrzebną stratą czasu zarówno pacjenta, jak i lekarza, który zamiast skupić się na leczeniu, musi wykonywać zbędne czynności administracyjne” – napisali autorzy interpelacji. 

Posłowie o plan zmiany zasad realizacji recept rocznych zapytali Ministerstwo Zdrowia. 

Zmiany w realizacji recept – kiedy wejdą w życie? 

Jak poinformował w imieniu Ministerstwa Zdrowia wiceminister Wojciech Konieczny, "na polecenie minister zdrowia Izabeli Leszczyny rozpoczęto prace dotyczące realizacji e-recepty w różnych aptekach". Dodał, że termin wdrożenia tej zmiany planowany jest na rok 2025.

Obecnie leki wypisane na e-recepcie można wykupić w różnych aptekach, ale z chwilą wykupu jednego z nich pozostałe opakowania danego leku można nabyć wyłącznie w aptece, w której rozpoczęto realizację danej e-recepty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczny zaznaczył jednocześnie, że wprowadzenie możliwości realizacji pojedynczej e-recepty w różnych aptekach bez dokładnej i wieloaspektowej analizy mogłoby wywrzeć negatywny skutek na sam proces realizacji recept, jak i bezpieczeństwo samych pacjentów. Konieczny wyjaśnił, że ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki nie tylko przekłada się na bezpieczeństwo pacjenta, ale także utrudnia wykonywanie korekt w aptekach. 

Zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept. Nad czym pracuje?  

Wspomniał o powołaniu we wrześniu 2023 roku Zespołu do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Wśród zadań zespołu znalazły się m.in.: ocena istniejących rozwiązań w obszarze preskrypcji i realizacji recept, identyfikacja problemów z nich wynikających i podjęcie prób ich modyfikacji oraz stworzenie rozwiązań alternatywnych w takich obszarach jak m.in. preskrypcja i realizacja recept na leki gotowe i leki recepturowe czy rozwiązania dotyczące funkcjonowania narzędzi systemowych ułatwiających preskrypcję i realizację recept przez osoby uprawnione. 

Przedmiotem prac Zespołu była m.in. automatyzacja procesu wyboru poziomu odpłatności za produkt w systemie refundacji i reorganizacja zasad wystawiania recept

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Tematy: