Ważne zmiany w zasadach realizacji recept. Co się zmieni?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Pokonywanie kilkuset kilometrów do apteki by wykupić dany lek? Obecnie z takimi uciążliwościami muszą mierzyć się niektórzy pacjenci. W 2025 roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady realizacji recept w aptekach. Co się zmieni? O szczegółach poinformował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. 
apteka
Ważne zmiany w zasadach realizacji recept. Co się zmieni?
Shutterstock

Do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęła interpelacja poselska w sprawie recept rocznych. Obecnie system wymusza na pacjencie realizację całej recepty rocznej w aptece, w której rozpoczął pobieranie leków. Jest to szczególnie problematyczne zwłaszcza w przypadku zmiany miejsca zamieszkania czy likwidacji apteki

"Pacjent, który rozpoczął realizację recepty w jednej aptece, w sytuacji gdy dany lek przestaje być w niej dostępny, jest zmuszony oczekiwać na jego dostarczenie, zamiast móc go zakupić w innej aptece. Obecny system nie przewiduje sytuacji, w której jedną receptę np. na kilkanaście opakowań leku można zrealizować w różnych aptekach. Prowadzi to do konieczności powrotu pacjenta do lekarza w celu znalezienia innego rozwiązania, a to wiąże się z niepotrzebną stratą czasu zarówno pacjenta, jak i lekarza, który zamiast skupić się na leczeniu, musi wykonywać zbędne czynności administracyjne” – napisali autorzy interpelacji. 

Posłowie o plan zmiany zasad realizacji recept rocznych zapytali Ministerstwo Zdrowia. 

Zmiany w realizacji recept – kiedy wejdą w życie? 

Jak poinformował w imieniu Ministerstwa Zdrowia wiceminister Wojciech Konieczny, "na polecenie minister zdrowia Izabeli Leszczyny rozpoczęto prace dotyczące realizacji e-recepty w różnych aptekach". Dodał, że termin wdrożenia tej zmiany planowany jest na rok 2025.

Obecnie leki wypisane na e-recepcie można wykupić w różnych aptekach, ale z chwilą wykupu jednego z nich pozostałe opakowania danego leku można nabyć wyłącznie w aptece, w której rozpoczęto realizację danej e-recepty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczny zaznaczył jednocześnie, że wprowadzenie możliwości realizacji pojedynczej e-recepty w różnych aptekach bez dokładnej i wieloaspektowej analizy mogłoby wywrzeć negatywny skutek na sam proces realizacji recept, jak i bezpieczeństwo samych pacjentów. Konieczny wyjaśnił, że ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki nie tylko przekłada się na bezpieczeństwo pacjenta, ale także utrudnia wykonywanie korekt w aptekach. 

Zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept. Nad czym pracuje?  

Wspomniał o powołaniu we wrześniu 2023 roku Zespołu do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Wśród zadań zespołu znalazły się m.in.: ocena istniejących rozwiązań w obszarze preskrypcji i realizacji recept, identyfikacja problemów z nich wynikających i podjęcie prób ich modyfikacji oraz stworzenie rozwiązań alternatywnych w takich obszarach jak m.in. preskrypcja i realizacja recept na leki gotowe i leki recepturowe czy rozwiązania dotyczące funkcjonowania narzędzi systemowych ułatwiających preskrypcję i realizację recept przez osoby uprawnione. 

Przedmiotem prac Zespołu była m.in. automatyzacja procesu wyboru poziomu odpłatności za produkt w systemie refundacji i reorganizacja zasad wystawiania recept

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Tematy:
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link