Spis treści
Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z programu pilotażowego
Jak informuje resort zdrowia, prezes AOTMiT zarekomendował finansowanie tych świadczeń w ramach programu pilotażowego. Celem miało być określenie optymalnych warunków i metod ich realizacji. Minister zdrowia zdecydowała jednak o zakwalifikowaniu tych świadczeń jako gwarantowanych.
W związku z tym w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia z 2 grudnia 2024 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego do wykazu świadczeń gwarantowanych dodano przezskórną termoablację i krioablację (czyli niszczenie za pomocą wysokiej lub niskiej temperatury) zmian płuca i oskrzela, a także zmian w obrębie kości oraz termoablację zmian nadnerczy.
Resort zdrowia zaproponował, by rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2025 roku.
Korzyści dla pacjentów i systemu opieki onkologicznej
Ministerstwo zdrowia zauważa, że celem leczenia z zastosowaniem ablacji jest wydłużenie przeżycia i podniesienie jakości życia pacjentów. Metoda leczenia za pomocą ablacji przede wszystkim skraca czas leczenia chemioterapią lub radioterapią. Te z kolei często wiążą się z wieloma skutkami ubocznymi, takimi jak zmęczenie, osłabienie, mdłości czy dolegliwości bólowe, a także wyłączenie na pewien czas z życia społecznego i zawodowego.
Zmiana ma też przynieść szereg korzyści dla systemu w postaci zmniejszenia liczby wizyt ambulatoryjnych oraz liczby pobytów szpitalnych, a także obniżenia kosztów leczenia powikłań po chemioterapii.
Jak tłumaczy resort zdrowia, termoablacja i krioablacja to metody, które zazwyczaj wymagają tylko jednego zabiegu, a jego koszt nierzadko jest porównywalny z miesięcznym kosztem leczenia systemowego.
Świadczenia tego rodzaju dedykowane są pacjentom objętym opieką onkologiczną z powodu choroby nowotworowej oraz tym, których leczenie prowadzone jest przez podmioty lecznicze o innych specjalnościach niż onkologia - zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Zgodnie z założeniami, świadczenia będą monitorowane przez NFZ, konsultantów krajowych i podmioty lecznicze. Ma to na celu wskazanie obszarów wymagających dalszych zmian.