Będzie dodatek do emerytury dla krwiodawców? Sprawdź, ile wyniesie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Już wkrótce może pojawić się dodatek do emerytury dla honorowych dawców krwi. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowuje wiceprzewodniczący klubu Polska 2050-Trzecia Droga Bartosz Romowicz. Projekt ma trafić do Sejmu jeszcze w 2024 roku. 
pieniądze złotówki minimalne wynagrodzenie
Będzie dodatek do emerytury dla krwiodawców? Sprawdź, ile wyniesie
ShutterStock

Projekt ustawy dotyczy nie tylko dodatków do emerytury dla honorowych dawców krwi, ale także rekompensaty dla przedsiębiorców za nieobecność krwiodawcy w pracy. Jak podkreślił Bartosz Romowicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową, jeszcze jako burmistrz Ustrzyk Dolnych poznał środowisko krwiodawców i ich problemy. Projekt ma być zgłoszony jako poselski. 

Dodatek do emerytury dla krwiodawców. Korzyści nie tylko dla krwiodawców 

Jak wyjaśnił wiceprzewodniczący klubu Polska 2050-Trzecia Droga, w ciągu ostatnich lat niewiele zmieniło się na lepsze w kwestii pozyskiwania dawców krwi – m.in. w kwestii dodatkowych benefitów dla honorowych dawców krwi. 

Z tego powodu rozpoczął więc prace nad przygotowaniem projektu zmian w ustawie o publicznej służbie krwi. Projekt ma na względzie uregulowanie kwestii ważnych z punktu widzenia nie tylko krwiodawców, ale także przedsiębiorców. Romowicz wyjaśnił, że gdy został posłem, zwrócili się do niego przedsiębiorcy, którzy naświetlili problem oddawania krwi z drugiej strony. 

„Podawali przykłady, kiedy część krwiodawców korzysta ze swoich uprawnień w taki sposób, że utrudnia to prowadzenie działalności gospodarczej. Szczególnie paraliżowało to firmy, które produkują towar taśmowo. Taka sytuacja potrafiła zatrzymać cały proces produkcyjny” – wyjaśnił. 

Polityk chce więc zarówno przyznać dodatkowe benefity krwiodawcom, jak i pomóc przedsiębiorcom. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek do emerytury dla krwiodawców. Ile wyniesie? 

W projekcie znalazły się regulacje, które nie tylko przyznają krwiodawcom, którzy oddali określoną objętość krwi (w przypadku kobiet - 45 litrów, mężczyzn - 60 litrów) i osiągnęli wiek emerytalny dodatkowe świadczenie. Zakłada także wypłacaną przez ZUS rekompensatę dla przedsiębiorców za dzień nieobecności pracownika. 

Ile wyniesie dodatek do emerytury dla krwiodawców? Zaproponowana kwota to 250 zł miesięcznie. Jak wyjaśnia Romowicz, obecnie jest ok. 650 tys. krwiodawców, z czego według statystyk 10 proc. to osoby w wieku emerytalnym. Jak oszacował, maksymalny koszt wyniesie więc 200 mln zł rocznie. Większym obciążeniem dla budżetu państwa byłyby rekompensaty dla przedsiębiorców. Ich maksymalny koszt szacowany jest na 950 mln rocznie. 

Projekt ustawy będzie poddany publicznym konsultacjom. Romowicz wyjaśnił, że zamierza też spotkać się z przedstawicielami środowiska krwiodawców, by uzyskać ich opinie dotyczące projektu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w 2026 roku. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Tematy: