Znikną z rynku niezależne usługi pielęgniarskie? To katastrofa dla 8 mln osób w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Po 1 stycznia 2025 roku może okazać się, że przestaną istnieć niezależne praktyki pielęgniarek i położnych w Polsce. Zapobiec temu ma uchwalona pod koniec listopada nowelizacja ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Nadal nie jest jednak podpisana przez prezydenta.   
Po 1 stycznia 2025 roku w efekcie nowych przepisów mogą przestać istnieć niezależne praktyki pielęgniarek i położnych w Polsce
Po 1 stycznia 2025 roku w efekcie nowych przepisów mogą przestać istnieć niezależne praktyki pielęgniarek i położnych w Polsce
Shutterstock

Od 1 stycznia 2025 roku niezależne praktyki pielęgniarek i położnych w Polsce mogą zostać zlikwidowane przez nowe przepisy wymagające ich integracji z zespołami POZ. Zapobiec temu ma uchwalona pod koniec listopada nowelizacja ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw. Wciąż jednak czeka na podpis prezydenta.

Tragedia dla 8 milionów pacjentów

Około 1600 takich praktyk, obsługujących 8 milionów pacjentów, może stracić finansowanie i możliwość dalszego funkcjonowania. 

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązywać miały nowe zasady funkcjonowania gabinetów pielęgniarek i położnych w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Złożone wcześniej oświadczenia woli pacjentów o wyborze danej pielęgniarki lub położnej straciłyby wówczas ważność. Taką zmianę przepisów zakłada wciąż obowiązująca ustawa z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej.

Przepisy wskazują, że pielęgniarki i położne miałyby od nowego roku tworzyć z lekarzami rodzinnymi tzw. zespoły POZ. W praktyce oznacza to, że pacjenci, wybierając lekarza, niejako automatycznie akceptowaliby jego współpracowników.

Samorząd pielęgniarek i położnych od miesięcy alarmuje, że w takim układzie praktyki pielęgniarskie i położnicze straciłyby po 1 stycznia 2025 roku rację bytu, a pacjenci wymagający opieki pielęgniarskiej w domu zostaliby bez świadczeń. Resort pod kierownictwem Izabeli Leszczyny odstąpił od pomysłu swoich poprzedników i przepis gwarantujący ważność deklaracji, niezależnie od przystąpienia do zespołu POZ, zawarł w uchwalonej niedawno ustawie o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe regulacje 

Po pierwsze wg nowych przepisów, utrzymuje się ważność deklaracji pacjenta, niezależnie od przystąpienia pielęgniarki czy położnej do zespołu POZ. Uchyla w tym celu art. 33 ust. 2 oraz art. 34 ust. 2 ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. W konsekwencji przyjętych rozwiązań uchyla też ust. 1 w art. 33, co umożliwić ma przyjmowanie deklaracji wyboru nowych pacjentów przez te praktyki, które po 31 grudnia 2024 r. nie utworzą zespołu POZ. 

Ustawa jednocześnie zachowuje przepisy przewidujące, iż zadania z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej realizuje zespół POZ. Model takiej współpracy ma być rozwijany w ramach rozszerzanej opieki koordynowanej.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.