Spis treści
KOS-BAR, czyli programu kompleksowej opieki medycznej nad pacjentami chorymi na otyłość olbrzymią, leczoną chirurgicznie, powstał w 2021 r. Jego zakończenie miało nastąpić. Przedłużono go jednak do 30 czerwca 2025.
Wskazania do operacji bariatrycznej ma ok. 1,5 mln osób
W czerwcu będzie można wykonać ostatnią operację w jego ramach w czerwcu 2025 r.. Ostatni chory będzie zakwalifikowany do ok. połowy marca 2025 r. Wskazania do operacji bariatrycznej ma 1,5 mln osób, przy czym rocznie wykonywanych jest takich operacji nie więcej niż ok. 10 tys. Wskazania do leczenia zachowawczego dotyczą ok. 7,5 mln chorych, przy czym w tym roku leki mające korzystny wpływ na masę ciała stosowało ok. 250 tys. osób. Oznacza to, że 97 proc. chorych na otyłość w ogóle nie jest leczonych - mówił na konferencji Choroba otyłościowa 2024 dr hab. Mariusz Wyleżoł z II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej WUM oraz Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
Otyłość - co to jest?
Otyłość to choroba na którą w Polsce choruje coraz więcej osób. Otyłość lekarze dzielą na kilka etapów. Pierwszy z nich to nadwaga, czyli "stan przedotyłościowy". Potem jest otyłość I stopnia, otyłość II stopnia oraz otyłość III stopnia (otyłość olbrzymia), która zaczyna się od wskaźnika masy ciała BMI 40+. Ok. 15 lat temu zaczęły się pojawiać informacje, że w Polsce i innych krajach żyją osoby mające wskaźnik BMI 50+. W Polsce choruje na otyłość ok. 9 mln osób, ale 97 proc. chorych w ogóle nie jest leczonych.
Leczenie operacyjne chorych z otyłością wydłuża ich życie - podkreślają lekarze. Tego typu zabieg znacząco poprawiając jakość. Chirurgiczne zmniejszenie żołądka zapewnia wyraźną utratę wagi i pomaga w leczeniu ponad 40 schorzeń związanych z otyłością, takich jak: cukrzyca typu 2, choroby serca, obturacyjny bezdech senny i niektóre nowotwory, włączając zapobieganie im, łagodzenie ich objawów oraz ustąpienie choroby.
Opieka bariatryczna
W ramach KOS-BAR pacjent ma zapewnioną kompleksową opiekę na wszystkich etapach leczenia. To m.in. przygotowanie do zabiegu bariatrycznego - kwalifikacja KOS-BAR, podczas której zostanie oceniony stan zdrowia pacjenta i zlecane są badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne; opieka przedoperacyjna i pooperacyjna, sam zabieg, wizyty kontrolne, rehabilitacja.
Kwalifikacja pacjentów do programu KOS-BAR
Kryterium kwalifikacyjne do udziału w programie to wskaźnik masy ciała BMI > 40 kg/m2 lub BMI 35-40 kg/m2 gdy występują choroby, w przypadku których chirurgicznie indukowana redukcja masy ciała może przynieść ich remisje.
Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.