Spis treści
Pod koniec października opublikowano projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on generalną przebudowę systemu wydawania orzeczeń lekarskich, zmiany zatrudniania i kwalifikacji, wymaganych od lekarzy orzeczników. Wprowadza również rewolucję, dotyczącą zasiłku chorobowego i kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.
Praca pod pewnymi warunkami
W przepisach pojawia się również zapis, co osoba, przebywająca na zwolnieniu lekarskim, będzie mogła robić. Okazuje się, że możliwa będzie praca i nie będzie się to wiązać z utratą zasiłku chorobowego. Muszą być jednak spełnione pewne warunku.
"Proponuje się odejście od dotychczasowej stosowanej zasady, zgodnie z którą każde wykonywanie pracy zarobkowej na rzecz jednego płatnika składek w okresie pobierania zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia u innego płatnika składek, pozbawia ubezpieczonego prawa do zasiłku za cały okres zwolnienia lekarskiego" - wskazano w uzasadnieniu nowelizacji.
Dwie możliwości
Chodzi więc o sytuację, gdy pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców. "Jeżeli wystawiający zwolnienie od pracy wskaże w orzeczeniu, że praca zarobkowa w ramach określonego tytułu może być wykonywana z uwagi na rodzaj tej pracy, niezdolność do pracy z powodu choroby będzie orzekana w ramach określonego tytułu, a w ramach innego praca może być wykonywana, gdy rodzaj pracy nie uzasadnia orzekania o niezdolności do pracy w tym przypadku. Wynika z tego, że możliwe będzie pobieranie zasiłku chorobowego z jednego tytułu, a z drugiego tytułu wynagrodzenia za pracę" - wyjaśniono.
Ministerstwo argumentuje, że możliwe są bowiem sytuacje, że stan zdrowia pracownika wpłynie niekorzystnie na możność wykonywania jednej z prac, jeżeli są różnego rodzaju. - "Np. chrypka uniemożliwi dziennikarzowi prowadzenie audycji w telewizji, ale nie stanowi przeszkody do pracy w redakcji lub innej instytucji" - napisano.
Co to znaczy "praca zarobkowa"?
W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano również zdefiniowanie „pracy zarobkowej” jako każdą czynność mającą charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania.
Jednocześnie zastrzeżono, że pracą zarobkową nie będą czynności incydentalne, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności.
"Przedmiotowy zapis realizuje więc utrwaloną wykładnię Sądu Najwyższego w tym zakresie. Oznacza to, że praca zarobkowa, jako negatywna przesłanka prawa do zasiłku chorobowego, nie będzie utożsamiana z każdą aktywnością ludzką realizowaną na każdej podstawie prawnej. Zatem podjęcie czynności, której zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta (np. podpisanie faktur, listów przewozowych, innych dokumentów) nie będzie prowadziło do odebrania świadczenia z ubezpieczenia społecznego" - wskazano w uzasadnieniu do projektu.
Cel zwolnienia od pracy
Ponadto zdefiniowano również kolejną przesłankę, która skutkowała odebraniem zasiłku chorobowego, jaką jest wykonywanie „aktywności niezgodnej z celem zwolnienia od pracy”.
"Aktywnością taką są wszelkie działania utrudniające lub wydłużające proces leczenia lub rekonwalescencję. Jednocześnie zaproponowano wprowadzenie zastrzeżenia, że aktywnością niezgodną z celem zwolnienia od pracy nie będą zwykłe czynności dnia codziennego lub czynności incydentalne, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności" - napisano. Prawodawca ma tu na myśli m.in. zakupy żywności, leków, materiałów medycznych, udania na zabieg medyczny czy kontrolę lekarską.
W projekcie wskazano, że jeśli ubezpieczony udokumentuje, że jego nieobecność podczas kontroli L4 była uzasadniona względami zdrowotnymi lub koniecznością podjęcia czynności incydentalnych, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności, wskazana sankcja w postaci odebrania zasiłku chorobowego nie znajdzie zastosowania.