Spis treści
Od 2018 r. w resorcie rodziny realizowany jest program "Opieka 75+". Opracowano go w odpowiedzi na wyzwania, które stawiają przed Polską procesy demograficzne.
Program "Opieka 75+" - dla kogo?
Bezpośrednim adresatem programu są gminy do 60 tys. mieszkańców, które przystępując do jego realizacji otrzymają wsparcie finansowe na świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, w wysokości do 60 proc. kosztów realizacji tych usług.
Adresatem pośrednim programu są osoby w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi, samotnie gospodarującymi, a także te, które pozostają w rodzinie.
Kto organizuje usługi opiekuńcze?
Organizowanie oraz świadczenie usług opiekuńczych jest obowiązkowym zadaniem gminy, finansowanym ze środków własnych gminy. Jest to forma wspierania osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób.
Jaki jest cel programu "Opieka 75+"?
Głównym celem usług opiekuńczych jest pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, świadczenie opieki higienicznej lub pielęgnacji zaleconej przez lekarza oraz zapewnienie – w miarę możliwości ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych – kontaktów z otoczeniem.
Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi, samotnie gospodarującymi, a także tych które pozostają w rodzinie.
Na co są przeznaczane środki w programie "Opieka 75+"?
Środki finansowe przyznane gminie w ramach ww. programu mogą zostać przeznaczone na:
- dofinansowanie do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym przedmiotowe usługi były już świadczone w ramach programu w latach ubiegłych i będą kontynuowane w danym roku kalendarzowym,
- dofinansowanie do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym usługi te nie były świadczone,
- dofinansowanie do zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.
Program nie uwzględnia specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.