Jak nie stracić zasiłku chorobowego? ZUS prowadzi kontrole i są kary

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
ZUS raz na jakiś czas sprawdza, czy osoby, które mają zwolnienie lekarskie wykorzystują ten czas tak, jak zalecił im lekarz, czyli na zdrowienie, rekonwalescencję lub rehabilitację. Opolski oddział ZUS podał najnowsze dane z kontroli zwolnień lekarskich w III kwartale tego roku. Na 630 skontrolowanych, 74 nie otrzymało zasiłku chorobowego lub musiało zwrócić pieniądze.
ZUS sprawdza, czy podczas zwolnienia lekarskiego stosujemy się do zaleceń lekarza
ZUS sprawdza, czy podczas zwolnienia lekarskiego stosujemy się do zaleceń lekarza
Shutterstock

ZUS przypomina, że orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy, czyli zwolnienie lekarskie, nie jest okresem, w którym można robić wszystko to, na co się ma ochotę. Ten czas chory powinien przeznaczyć na rehabilitację, rekonwalescencję i inne wskazane przez lekarza działania, które pomogą jak najszybciej wrócić do zdrowia i do aktywności zawodowej.

Wyniki kontroli ZUS

"W lipcu, sierpniu i wrześniu na Opolszczyźnie sprawdziliśmy jak zwolnienie chorobowe wykorzystało 630 ubezpieczonych. Okazało się, że 74 osoby nie stosowało zaleceń lekarzy, a były aktywne w sposób, który nie wskazywał, że coś im dolega. W związku z tym kwota cofniętych zasiłków chorobowych przez ZUS w regionie sięgnęła prawie 149 tysięcy złotych" - powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS.

Opolski ZUS odnotował wzrost odsetka zakwestionowanych zwolnień w porównaniu z II kwartałem br. Zdaniem rzecznika opolskiego ZUS, przyczyną może być pokusa, by zwolnienie z pracy potraktować jak przedłużenie letniego urlopu.

Z danych ZUS w województwie opolskim wynika, że od początku tego roku do końca września Zakład zakwestionował wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę 535 tys. zł. Od początku lipca do końca września w całym kraju liczba osób poddanych kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich to blisko 35 tys. Ponad 5 tys. ubezpieczonych ZUS pozbawił prawa do zasiłku chorobowego, a kwota cofniętych zasiłków to około 12,2 mln zł.  

Kiedy przysługuje wynagrodzenie chorobowe?

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym; albo za pierwsze 14 dni, jeśli pracownik ukończył już 50 rok życia. Za ten okres wynagrodzenie wypłaca pracodawca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest wysokość wynagrodzenia chorobowego? 

Wysokość wynagrodzenia chorobowego jest ustalana w zależności od tego, czym spowodowana jest niezdolność do wykonywania obowiązków. I tak, 80 proc. wynagrodzenia otrzymamy w przypadku: choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. 100 proc w przypadku: choroby w trakcie ciąży; wypadku w drodze do pracy lub z pracy; poddania się badaniom lekarskim w związku z kandydowaniem na dawcę komórek, tkanek i narządów o lub zabiegiem pobrania tych organów (tu przysługuje również 100 proc. podstawy zasiłku jeśli pracownik przebywał w szpitalu w tym okresie).

Zasiłek chorobowy 

Zasiłek chorobowy wypłacany jest pracownikowi od 34. dnia (lub od 15. dni osobom powyżej 50. roku życia) przebywania na zwolnieniu lekarskim. Świadczenia takie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości: 80 proc. podstawy wymiaru, w tym również za okres pobytu w szpitalu; 100 proc. podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeżeli stałeś się niezdolny do pracy; wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy; w czasie ciąż; wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.