Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków. Na jakie zmiany mogą liczyć?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rodzice wcześniaków będą mieć dłuższy urlop macierzyński. Sejm w piątek przyjął poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy. Z nowego prawa skorzystają także rodzice dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Teraz nowela trafi podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.
wcześniak dziecko noworodek wcześniaki porodówka położnictwo
Rodzice wcześniaków będą mieć dłuższy urlop macierzyński. Sejm w piątek przyjął poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy
ShutterStock

Rodzice wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu będą mieli dłuższy urlop macierzyński. Za przyjęciem poprawek Senatu głosowało 440 posłów, nikt nie był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Rodzice wcześniaków będą mieli dłuższy urlop macierzyński

Nowelizacja Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw wydłuża urlop macierzyński rodzicom wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Jedna z przyjętych poprawek zakłada zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przepis ma przedłużyć o okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego termin na złożenie rozprawy doktorskiej.

Druga zmiana daje rodzicom uprawnionym do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego prawo do ubiegania się o odszkodowanie, które przewiduje ustawa o równym traktowania.

O ile dłuższy będzie urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków?

Zgodnie z zasadami przyjętymi w nowelizacji wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, wyniesie nie więcej niż 15 tygodni.

Dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji – będzie to maksymalnie osiem tygodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy precyzują, że dla ustalenia wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą się sumowały okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę – do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka.

Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym. Wysokość wypłacanego w czasie dodatkowego urlopu zasiłku macierzyńskiego wyniesie 100 proc. jego podstawy.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.