Leczenie stomatologiczne staje się coraz bardziej precyzyjne, komfortowe i skuteczne. W ostatnich latach pojawiły się m.in. nowoczesne materiały stomatologiczne, zaawansowane technologie, diagnostyka cyfrowa czy innowacje w implantologii i chirurgii stomatologicznej. Wkrótce, za sprawą nowych przepisów, niektóre rozwiązania odejdą do przeszłości.
Te rodzaje plomb znikną w gabinetów stomatologicznych
Od początku 2025 roku z gabinetów dentystycznych w większości państw członkowskich Unii Europejskiej znikną niektóre rodzaje plomb. "Celem nowych przepisów jest zaprzestanie celowego stosowania rtęci w Unii Europejskiej i wyeliminowanie tej silnie toksycznej substancji ze środowiska zgodnie z unijnym celem — zero zanieczyszczeń" — można przeczytać w oficjalnych komunikatach Rady UE.
Rtęć przez długi czas była popularnym składnikiem plomb amalgamatowych. Od stycznia 2025 roku będzie zakaz stosowania jej w plombach oraz eksportu. Jest bowiem problematyczna dla środowiska - łatwo się rozprzestrzenia, gromadzi i na długo w nim pozostaje. Ma też negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Może być także przenoszona z matki na dziecko przez łożysko.
"Obowiązujące przepisy zakazują już stosowania amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów u dzieci poniżej 15. roku życia oraz kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Nowe przepisy rozszerzą zakaz na wszystkich w UE od 1 stycznia 2025 r." – brzmi komunikat Rady Unii Europejskiej.
Amalgamat – co to takiego?
Amalgamat dentystyczny to materiał wypełnieniowy stosowany w stomatologii od ponad 100 lat, szczególnie w leczeniu ubytków spowodowanych próchnicą. Składa się z mieszanki metali, takich jak srebro, cyna, miedź oraz rtęć, która działa jako spoiwo. Mimo swojej długiej historii i wyjątkowej trwałości, amalgamat wzbudza kontrowersje, głównie ze względu na zawartość rtęci.
Alternatywą dla plomb amalgamatowych są wypełnienia kompozytowe, które dzięki możliwości dopasowania koloru zapewniają wysoką estetykę i są niemal niewidoczne. Kolejnym rozwiązaniem są wypełnienia ceramiczne, charakteryzujące się wyjątkową trwałością i naturalnym wyglądem, szczególnie polecane w przypadku zębów przednich lub dużych ubytków. Do rekonstrukcji można też używać wypełnień szklano-jonomerowych, a nawet nowoczesnych materiałów bioaktywnych.
W większości krajów członkowskich zakaz stosowania plomb amalgamatowych zacznie obowiązywać od nowego roku. Państwa, które potrzebują więcej czasu na dostosowanie swojego systemu opieki zdrowotnej, takie jak Czechy i Słowacja, gdzie plomby z rtęcią są refundowane przez publiczny system zdrowia, do zakazu będą się musiały zastosować od 30 czerwca 2026 roku.