Skarga na lekarza w okręgowej izbie lekarskiej. Cztery etapy jej załatwienia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twoja skarga na nieetyczne zachowanie lekarza albo błąd lekarski przejdzie przez 4 etapy. Finał w postaci ukarania lekarza jest zależny od spełnienia bardzo rygorystycznych wymogów dowodowych.
Skarga na lekarza w okręgowej izbie lekarskiej. Cztery etapy jej załatwienia
Shutterstock

Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej obejmuje cztery etapy (art. 55 ustawy o izbach lekarskich)

Cztery etapy postępowania po skardze pacjenta

1) czynności sprawdzające;

2) postępowanie wyjaśniające - WAŻNE! Za obwinionego uważa się lekarza, wobec którego w toku postępowania wyjaśniającego rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub przeciwko któremu skierował do sądu lekarskiego wniosek o ukaranie.

3) postępowanie przed sądem lekarskim;

4) postępowanie wykonawcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem czynności sprawdzających jest wstępne zbadanie okoliczności koniecznych do ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego. W trakcie czynności sprawdzających nie przeprowadza się dowodu z opinii biegłego ani czynności wymagających spisania protokołu, z wyjątkiem możliwości przesłuchania w charakterze świadka osoby składającej skargę na lekarza.

Celem postępowania wyjaśniającego jest ustalenie, czy został popełniony czyn mogący stanowić przewinienie zawodowe, wyjaśnienie okoliczności sprawy, a w przypadku stwierdzenia znamion przewinienia zawodowego ustalenie obwinionego oraz zebranie, zabezpieczenie i w niezbędnym zakresie utrwalenie dowodów dla sądu lekarskiego.

W przypadku potwierdzenia się zarzutów wobec lekarza przechodzimy na etap sądu lekarskiego i wykonania kary.

Jest możliwość kilku niekorzystnych dla pacjenta wydarzeń w postaci postanowienia odmownego. Np.:

1) ETAP PRZED WSZCZĘCIEM POSTĘPOWANIA WYJAŚNIAJACEGO - Rzecznik odpowiedzialności zawodowej niezwłocznie po otrzymaniu informacji wskazującej na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego jest obowiązany wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Postanowienie doręcza się stronom. 

2) ETAP PO WSZCZECIU POSTĘPOWANIA WYJAŚNIAJĄCEGO - Jeżeli postępowanie wyjaśniające nie dostarczyło podstaw do sporządzenia wniosku o ukaranie, rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania bez konieczności uprzedniego zaznajomienia obwinionego z materiałami postępowania wyjaśniającego i bez postanowienia o zamknięciu postępowania. 

Na takie rozstrzygnięcia przysługuje zażalenie.

Z drugiej strony pacjent może odnieść sukces - Jeżeli zebrany w postępowaniu wyjaśniającym materiał dowodowy wskazuje na fakt popełnienia przewinienia zawodowego, rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydaje postanowienie o przedstawieniu lekarzowi zarzutów.

PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł.

Poniżej ustawa o izbach lekarskich:

ustawa o izbach lekarskich - plik PDF do ściągnięcia

ustawa o izbach lekarskich - plik PDF do ściągnięcia

Podstawowy cel postępowania przeciwko lekarzowi - trzeba przeprowadzić dowody

Mówi o tym art. 59 ustawy: 

Zasada 1. Organ prowadzący postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy przeprowadza dowody na wniosek stron albo z urzędu.

Zasada 2. Jeżeli stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga wiadomości specjalnych, zasięga się opinii biegłego lub specjalisty.

Zasada 3. W celu wydania opinii o stanie zdrowia psychicznego obwinionego powołuje się dwóch biegłych lekarzy psychiatrów.

Zasada 4. Nie stanowi naruszenia tajemnicy lekarskiej składanie przez lekarza zeznań i wyjaśnień w zakresie okoliczności objętych postępowaniem w trakcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

Także art. 61 ustawy pokazuje jak ważne jest udowodnienie np. błędu lekarskiego. Zajrzyjmy do tego przepisu:

Zasada 1. Nie można pociągnąć do odpowiedzialności zawodowej obwinionego, dopóki popełnienie przewinienia zawodowego nie zostało udowodnione i stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lekarskiego.

Zasada 2. Wszelkie wątpliwości, których w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy nie da się usunąć, należy tłumaczyć na korzyść obwinionego.

Zasada 3. Organy prowadzące postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy kształtują swoje przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego.
Prawomocne rozstrzygnięcie sądu kształtujące prawo lub stosunek prawny jest wiążące dla organów prowadzących postępowanie z zakresu odpowiedzialności zawodowej.

Pacjent musi się liczyć z umorzeniem postępowania przeciwko lekarzowi (art. 63 ustawy)

Tu sięgamy do art. 63 ustawy:

Postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy nie wszczyna się, a wszczęte umarza, jeżeli:
1) czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia;
2) czyn nie stanowi przewinienia zawodowego albo ustawy stanowią, że sprawca nie popełnia przewinienia zawodowego;
3) obwiniony zmarł;
4) nastąpiło ustanie karalności;
5) postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy co do tego samego czynu tej samej osoby zostało prawomocnie zakończone albo wcześniej wszczęte toczy się.

Wniosek o ukaranie lekarza (art. 75 ustawy)

Wniosek o ukaranie powinien zawierać:
1) imię i nazwisko oraz numer prawa wykonywania zawodu;

2) dokładne określenie zarzucanego przewinienia zawodowego, ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków z niego wynikających;
3) imiona i nazwiska oraz adresy świadków, którzy mają być wezwani na rozprawę, jak również inne dowody;
4) uzasadnienie wniosku.
O skierowaniu wniosku do właściwego sądu lekarskiego rzecznik odpowiedzialności zawodowej zawiadamia pokrzywdzonego, obwinionego lekarza i właściwą okręgową radę lekarską.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.