Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych w wymiarze od 8 do 15 tygodni

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych w wymiarze od 8 do 15 tygodni. Dla kogo? Jakie warunki trzeba spełniać, by uzyskać uzupełniający urlop macierzyński?
noworodek
Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych w wymiarze od 8 do 15 tygodni
shutterstock

W środę, 27 listopada Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po narodzinach. Urlop ten ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym.

Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych w wymiarze od 8 do 15 tygodni

Nowela uchwalona przez Sejm wprowadza dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński w wymiarze od 8 do 15 tygodni. Wymiar tego urlopu zależny będzie m.in. od masy urodzeniowej dziecka, a także terminu urodzenia dziecka. Będzie płatny 100 proc.

  • Do 15 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Urlop przysługuje za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do 15. tygodnia po porodzie. 
  • Do 8 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową powyżej 1000 g. Urlop przysługuje za każdy tydzień hospitalizacji dziecka do 8. tygodnia po porodzie. 
  • Do 8 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, w przypadku, gdy hospitalizacja trwa co najmniej 2 kolejne dni lub pobyt dziecka w szpitalu przypada między 5. a 28. dniem po porodzie.

Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński na wniosek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek składany w formie elektronicznej lub papierowej przez pracownicę bądź pracownika – rodzica dziecka w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek. Do wniosku będzie trzeba dołączyć dokumenty określone w przepisach rozporządzenia wykonawczego, a także zaświadczenie ze szpitala, bądź innego zakładu leczniczego, w którym przebywało dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.