-
Nowa era w stomatologii. Ten zakaz wkrótce wejdzie w życie
03 grudnia 2024, 16:53Stomatologia to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny, w której technologia, nowe materiały i zaawansowane metody leczenia zmieniają sposób, w jaki dba się o zdrowie zębów. W najbliższym czasie wejdą w życie nowe regulacje, które jeszcze jakiś czas temu byłyby nie do pomyślenia.
-
Darmowy pobyt w sanatorium dla kilku grup pacjentów. Sprawdź, czy w niej jesteś
03 grudnia 2024, 07:18Zazwyczaj wyjazd do sanatorium wiąże się z pokryciem części opłat przez pacjenta. Są jednak grupy, które mogą skorzystać z darmowych pobytów leczniczych. Komu Zakład Ubezpieczeń Społecznych całkowicie finansuje takie kuracje?
-
Coraz więcej świadczeń dla poszkodowanych pacjentów [Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych]
29 listopada 2024, 22:27Maksymalna kwota rekompensaty dla pacjenta wynosi 222 800 złotych. W razie śmierci pacjenta świadczenie wynosi do 111 400 złotych dla każdej uprawnionej osoby. Z wnioskami o przyznanie świadczenia mogą w takim przypadku wystąpić dzieci pacjenta, jego rodzice oraz małżonek lub partner (konkubent).
-
Błąd lekarski a pozew cywilny, prokuratura i sąd karny, Rzecznik Praw Pacjenta, Okręgowa Izba Lekarska i Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych
29 listopada 2024, 00:18Pacjent poszkodowany przez lekarzy ma do wyboru szereg ścieżek dochodzenia sprawiedliwości. Podstawową jest pozew cywilny z roszczeniem o zadośćuczynienie.
-
Jak złożyć skargę na lekarza do okręgowej izby lekarskiej? Co zrobi rzecznik odpowiedzialności zawodowej?
29 listopada 2024, 00:17Skierowanie skargi na lekarza do Okręgowej Izby Lekarskiej ma podstawę prawną w art. 53 ustawy o izbach lekarskich. Członkowie izb lekarskich podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza. Są to „przewinienia zawodowe”. To jest tzw. definicja legalna mająca podstawę ustawową.
-
Skarga na lekarza w okręgowej izbie lekarskiej. Cztery etapy jej załatwienia
29 listopada 2024, 00:11Twoja skarga na nieetyczne zachowanie lekarza albo błąd lekarski przejdzie przez 4 etapy. Finał w postaci ukarania lekarza jest zależny od spełnienia bardzo rygorystycznych wymogów dowodowych.
-
E-doręczenia obejmą przychodnie i szpitale. Zmiany już od 1 stycznia 2025 r.
28 listopada 2024, 11:23E-doręczenia obejmą przychodnie i szpitale. Zmiany już od 1 stycznia 2025 r. Będzie kampania informacyjna i okres przejściowy do 31 grudnia 2025 r. Można składać wnioski o założenie skrzynki do e-Doręczeń.
-
Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych w wymiarze od 8 do 15 tygodni
28 listopada 2024, 10:28Dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych w wymiarze od 8 do 15 tygodni. Dla kogo? Jakie warunki trzeba spełniać, by uzyskać uzupełniający urlop macierzyński?
-
Przygotowano projekt pierwszej listy leków krytycznych. Znalazło się na niej ponad 200 substancji czynnych
28 listopada 2024, 09:51Jest zapowiadany przez Ministerstwo Zdrowia projekt listy substancji czynnych kluczowych dla bezpieczeństwa lekowego Polski. Znajduje się na niej 238 substancji czynnych. Uwagi dotyczące projektu listy można zgłaszać 10 grudnia 2024 r.
-
ZUS kontroluje zwolnienia od psychiatry. Mogą zadać Ci te pytania
28 listopada 2024, 07:06Zwolnienie lekarskie od psychiatry to często kontrowersyjny temat, zwłaszcza w kontekście jego weryfikacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Choć pacjenci korzystają z niego w obliczu poważnych problemów zdrowotnych, nie każdy przypadek jest automatycznie uznawany za uzasadniony. Jak ZUS kontroluje takie zwolnienia? Jak przebiega ocena stanu zdrowia przez lekarza orzecznika?
-
Co pracodawca wyczyta z Twojego L4? Zaskakująco dużo
27 listopada 2024, 07:29Choć zwolnienie lekarskie ma chronić Twoje zdrowie i prywatność, nie jest całkowicie anonimowe. Cyfry, litery i inne szczegóły zawarte w elektronicznym dokumencie mogą zdradzić pracodawcy więcej, niż myślisz – od zakresu ruchu, na jaki pozwala Twoja choroba, po ogólny charakter schorzenia. Jakie informacje naprawdę trafiają do rąk pracodawcy i jakie konsekwencje może to mieć dla Ciebie?