Kontrolerzy Inspekcji Handlowej ostrzegają przed tymi płynami. Kierowcy muszą uważać

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Sprawdzono zawartość metanolu w płynach i koncentratach płynów do szyb samochodowych. Jak się okazuje, stężenie tego silnie trującego alkoholu w niektórych jest zbyt duże. Kontrolerzy Inspekcji Handlowej ostrzegają. Dozwolona ilość metanolu w płynach zimowych i odmrażaczach dostępnych dla konsumentów powinna być bardzo ograniczona.
Ostrzeżenie przed wysokim stężeniem metanolu w płynach do szyb samochodowych
shutterstock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że Inspekcja Handlowa w skontrolowała zimowe płyny i koncentraty płynów do spryskiwaczy oraz odmrażacze do szyb samochodowych. Eksperci w laboratorium UOKiK w Łodzi zbadali 50 partii tych produktów pod względem zawartości metanolu. Urząd przeprowadził kontrolę u 53 przedsiębiorców - 24 prowadzących placówki handlu detalicznego, 17 dużych sieci handlowych i 12 hurtownie.

Metanol to silna trucizna

Podczas badań laboratoryjnych sprawdzano zawartości metanolu w produktach do szyb samochodowych. UOKiK przypomniał, że metanol jest silną trucizną - wypicie kilkunastu gramów może być przyczyną ślepoty, a nawet śmierci. Zwrócił jednocześnie uwagę, że kontrole zawartości metanolu w płynach do spryskiwaczy szyb samochodowych oraz do odmrażania szyb samochodowych odbywają się cyklicznie.

Gdzie przekroczono dopuszczalne stężenie?

Dopuszczalne stężenie metanolu zgodnie z przepisami wynosi do 0,6 proc. Tymczasem Urząd przekazał, że na 50 zbadanych partii, przekroczoną dopuszczalną zawartość metanolu stwierdzono w sześciu zimowych płynach do spryskiwaczy: ATP (-22 st. C), Doris Advanced Winter Clean (-22 st. C), Tech9 (-22 st. C), Q11 (-22 st. C), WaBa (-22 st. C) – powyżej 3 proc. metanolu, Fairline (-20 st. C) – 0,76 proc. metanolu w próbce podstawowej (niepewność wyniku 0,10 proc.), 0,75 proc. w próbce kontrolnej (niepewność rozszerzona 0,11 proc.).

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link