Kontrolerzy Inspekcji Handlowej ostrzegają przed tymi płynami. Kierowcy muszą uważać

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Sprawdzono zawartość metanolu w płynach i koncentratach płynów do szyb samochodowych. Jak się okazuje, stężenie tego silnie trującego alkoholu w niektórych jest zbyt duże. Kontrolerzy Inspekcji Handlowej ostrzegają. Dozwolona ilość metanolu w płynach zimowych i odmrażaczach dostępnych dla konsumentów powinna być bardzo ograniczona.
Ostrzeżenie przed wysokim stężeniem metanolu w płynach do szyb samochodowych
shutterstock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że Inspekcja Handlowa w skontrolowała zimowe płyny i koncentraty płynów do spryskiwaczy oraz odmrażacze do szyb samochodowych. Eksperci w laboratorium UOKiK w Łodzi zbadali 50 partii tych produktów pod względem zawartości metanolu. Urząd przeprowadził kontrolę u 53 przedsiębiorców - 24 prowadzących placówki handlu detalicznego, 17 dużych sieci handlowych i 12 hurtownie.

Metanol to silna trucizna

Podczas badań laboratoryjnych sprawdzano zawartości metanolu w produktach do szyb samochodowych. UOKiK przypomniał, że metanol jest silną trucizną - wypicie kilkunastu gramów może być przyczyną ślepoty, a nawet śmierci. Zwrócił jednocześnie uwagę, że kontrole zawartości metanolu w płynach do spryskiwaczy szyb samochodowych oraz do odmrażania szyb samochodowych odbywają się cyklicznie.

Gdzie przekroczono dopuszczalne stężenie?

Dopuszczalne stężenie metanolu zgodnie z przepisami wynosi do 0,6 proc. Tymczasem Urząd przekazał, że na 50 zbadanych partii, przekroczoną dopuszczalną zawartość metanolu stwierdzono w sześciu zimowych płynach do spryskiwaczy: ATP (-22 st. C), Doris Advanced Winter Clean (-22 st. C), Tech9 (-22 st. C), Q11 (-22 st. C), WaBa (-22 st. C) – powyżej 3 proc. metanolu, Fairline (-20 st. C) – 0,76 proc. metanolu w próbce podstawowej (niepewność wyniku 0,10 proc.), 0,75 proc. w próbce kontrolnej (niepewność rozszerzona 0,11 proc.).

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link