Kolonoskopia. Jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kolonoskopia to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, które pozwala wykryć zmiany w jelicie grubym, takie jak polipy czy nowotwory. Choć wiele osób obawia się tego badania, odpowiednie przygotowanie może znacznie zmniejszyć związany z nim stres. Jak wygląda kolonoskopia? i jak najlepiej się do niej przygotować.
badanie kolonoskopia
Kolonoskopia. Jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować?
shutterstock

Kolonoskopia umożliwia wczesne wykrycie zmian w jelicie grubym. Choć wiele osób unika tego badania ze strachu lub z niewiedzy, nowoczesne metody diagnostyczne sprawiają, że jest ono coraz mniej uciążliwe. Sprawdź, kiedy warto wykonać kolonoskopię, jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować.

Kolonoskopia – co to takiego?

Kolonoskopia to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, które pozwala ocenić stan jelita grubego. Wykorzystuje się do niego giętki endoskop zakończony kamerą, który wprowadzany jest przez odbyt. Badanie pozwala wykryć zmiany chorobowe, takie jak polipy, stany zapalne czy nowotwory jelita grubego.

Kiedy warto wykonać kolonoskopię?

Kolonoskopia jest zalecana w takich przypadkach jak przewlekłe bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, przewlekłe zaparcia lub biegunki oraz w przypadku podejrzenia raka jelita grubego. Jest też jednym z badań przesiewowych u osób po 50. roku życia.

Kolonoskopia. Jak wygląda badanie?

Przed badaniem ważne jest przygotowanie i dokładne oczyszczenie jelita. Podczas badania lekarz wprowadza giętką rurkę – endoskop, przez odbyt do jelita grubego. Dzięki temu możliwa jest ocena stanu jelita. Lekarz podczas badania ogląda błonę śluzową i może pobrać próbki do badania histopatologicznego. Jeśli natomiast zostaną wykryte polipy, mogą one zostać usunięte w trakcie badania.

Jak się przygotować do kolonoskopii?

Do kolonoskopii należy przygotować się już kilka dni przed wyznaczonym terminem badania. Na 3-5 dni przed badaniem warto zadbać o dietę lekkostrawną. Należy unikać ciężkostrawnych produktów, błonnika i produktów mlecznych.

Na dzień przed kolonoskopią zaleca się spożywanie wyłącznie klarownych płynów, takich jak woda, bulion czy herbata. Istotne może być także zastosowanie środków przeczyszczających. Lekarz przepisuje specjalne preparaty oczyszczające jelito, które należy przyjąć zgodnie z instrukcją.

W dniu badania ważne jest ograniczenie spożycia płynów. Kilka godzin przed badaniem nie należy już pić płynów.

Czy kolonoskopia jest bolesna?

Badanie może powodować dyskomfort, jednak często wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałej sedacji, co minimalizuje ból.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link