W Niemczech zakazany. W Polsce ten napar ziołowy ma wielu zwolenników

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Herbaty ziołowe i napary parzone z liści, korzeni czy kwiatów roślin leczniczych od wieków stanowią element domowej apteczki – łagodzą ból brzucha, uspokajają nerwy, wspierają odporność czy poprawiają trawienie. Jednak nie wszystkie z nich są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.
herbata napar
W Niemczech zakazany. W Polsce ten napar ziołowy ma wielu zwolenników
Shutterstock

Choć wiele ziół cieszy się opinią całkowicie bezpiecznych, nie wszystkie nadają się do stosowania wewnętrznego. Niektóre rośliny, choć naturalne, mogą mieć zbyt silne działanie, a nawet skutki uboczne. Przykładem jest żywokost lekarski – w Polsce wciąż stosowany w formie naparów, ale w Niemczech już zakazany do użytku wewnętrznego. Z jakiego powodu?

Żywokost lekarski – właściwości

Części naziemne i korzeń żywokostu są bogate w śluzy roślinne, alantoinę, garbniki, olejki eteryczne i krzemionkę. Alantoina odpowiada za regenerujące właściwości tej rośliny. Niektórzy sięgają po herbatę z żywokostu z uwagi na działanie przeciwzapalne pomocne przy reumatyzmie i bólach stawów, wspomaganie gojenia (stosowany zewnętrznie przy ranach, otarciach, żylakach), a także dla wzmocnienia przewodu pokarmowego – niektórzy przypisują naparom z korzenia właściwości łagodzące wrzody żołądka.

Dlaczego Niemcy zakazali naparów z żywokostu?

Pomimo naturalnego pochodzenia, żywokost nie jest całkowicie bezpieczny. Głównym powodem wprowadzenia zakazu jego stosowania wewnętrznego w Niemczech, a także w kilku innych krajach UE, są alkaloidy pirolizydynowe, które mogą działać hepatotoksycznie, a więc mogą uszkadzać wątrobę i mieć działanie rakotwórcze. Ich obecność, choć niewielka, budzi poważne wątpliwości wśród toksykologów.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca unikanie długotrwałego spożycia żywokostu, zwłaszcza w formie herbat czy suplementów. W Polsce żywokost nadal jest legalny i stosowany zarówno zewnętrznie, jak i w formie herbaty.

Wiedza – klucz do bezpiecznego ziołolecznictwa

Choć w naturze spotykamy wiele roślin o niezwykłych właściwościach nie każda z nich nadaje się do bezrefleksyjnego stosowania. Żywokost lekarski to doskonały przykład zioła o potężnych właściwościach, które jednak mogą mieć też skutki uboczne. Z tego względu zaleca się jego stosowanie tylko zewnętrzne, np. w postaci maści, okładów czy kąpieli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywy dla naparu z żywokostu lekarskiego

Istnieje wiele innych ziół, które oferują podobne korzyści do żywokostu – i to bez ryzyka związanego z alkaloidami pirolizydynowymi. Właśnie dlatego osoby poszukujące bezpieczniejszych alternatyw coraz częściej sięgają po inne rośliny o właściwościach regenerujących i przeciwzapalnych.

Dla osób borykających się z bólem stawów lub mięśni, dobrą alternatywą może być kora wierzby białej, która działa podobnie do aspiryny – łagodzi ból i stan zapalny. Równie skuteczny jest dziurawiec, znany nie tylko z działania antydepresyjnego, ale i wspomagającego gojenie tkanek. Jeśli natomiast zależy nam na wspieraniu układu pokarmowego, warto sięgnąć po prawoślaz lekarski, rumianek lub korzeń lukrecji – rośliny łagodzące stany zapalne błon śluzowych i wspomagające regenerację przewodu pokarmowego.

Warto również pamiętać o działaniu arniki górskiej, którą stosuje się zewnętrznie przy stłuczeniach, siniakach i obrzękach – dokładnie tak, jak żywokost. Choć jej spożywanie doustne jest również ograniczone, jako składnik maści czy żeli sprawdza się doskonale.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link