
Jak tkanka tłuszczowa wpływa na przyswajalność witaminy D?
Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że odkłada się w komórkach tłuszczowych. U osób z większą ilością tkanki tłuszczowej, część witaminy D jest "uwięziona" w tłuszczu, a przez to trudniej dostępna dla organizmu. Choć taka osoba może mieć ogólnie dużo witaminy D w ciele, to jej poziom we krwi (aktywny i dostępny biologicznie) jest często niższy.
Badania pokazują, że osoby z nadwagą i otyłością częściej mają niedobory witaminy D. Dzieje się tak właśnie przez większe "magazynowanie" witaminy w tkance tłuszczowej i jej mniejsze uwalnianie do krwiobiegu. Dlatego w niektórych przypadkach lekarze zalecają wyższe dawki suplementacji witaminy D dla osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
Niektóre badania sugerują też, że odpowiedni poziom witaminy D może wspierać utratę masy ciała. Może wpływać na gospodarkę wapniową, funkcjonowanie mięśni, a nawet na apetyt – chociaż nie jest to magiczny środek odchudzający, ale element większego systemu.
Co zrobić, by tkanka tłuszczowa nie kumulowała witaminy D prowadząc do jej niższego poziomu we krwi i potencjalnych niedoborów?
Kluczowy jest… resweratrol
Resweratrol to naturalny związek polifenolowy występujący m.in. w skórkach winogron, czerwonym winie, jagodach i orzeszkach ziemnych. Znany jest z działania przeciwzapalnego, przeciwutleniającego i regulującego metabolizm. U osób otyłych, u których często występują przewlekłe stany zapalne i obniżona biodostępność witaminy D, może on pełnić istotną rolę – zwłaszcza w przypadku suplementacji witaminy D. Badania sugerują bowiem, że resweratrol tworzy na powierzchni komórek ciała nowe receptory dla witaminy D.
Resweratrol zwiększa aktywność receptorów witaminy D (VDR) dzięki czemu, nawet przy niższym poziomie dostępnej witaminy D w osoczu, organizm może lepiej ją wykorzystywać na poziomie komórkowym.
Co więcej, redukuje on stan zapalny. Otyłość często wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, który może osłabiać funkcjonowanie wielu układów, w tym przyswajanie i działanie witaminy D. Resweratrol łagodzi stan zapalny, co może poprawiać metabolizm witaminy D i wspierać jej korzystny wpływ na organizm.
Badania sugerują również, że resweratrol może zmniejszać magazynowanie tłuszczu i poprawiać jego metabolizm, co pośrednio wspiera lepsze uwalnianie witaminy D z tkanki tłuszczowej do krwiobiegu. Resweratrol nie "przyswaja” witaminy D, ale wspomaga jej wykorzystanie w organizmie. To sprawia, że może być cennym uzupełnieniem suplementacji witaminą D u osób otyłych.