
Spis treści
Hortiterapia - co to jest?
Czasami wystarczy to, co daje nam natura. Hortiterapia czyli terapia ogrodem pomaga w zachowaniu zdrowia psychicznego i fizycznego. W niektórych państwach jest to uznana metoda leczenia, a także rehabilitacji. Eksperci wykorzystują pozytywny wpływ przyrody na zdrowie człowieka, który został potwierdzony w wielu badaniach naukowych.
Terapię ogrodem można podzielić na 3 rodzaje ze względu na funkcje jakie ma spełnić:
- zawodowa - podnosi kwalifikacje zawodowe,
- terapeutyczna - wspiera leczenie chorób psychicznych i fizycznych,
- społeczna - poprawia umiejętności komunikacyjne.
Dla kogo hortiterapia?
Ogrodoterapia wskazana jest dla każdego, ale w szczególnie pozytywne efekty przynosi osobom starszym, chorującym na depresję, zespół stresu pourazowego oraz osobom w spectrum autyzmu. Trudno sobie wyobrazić, aby hortiterapia mogła mieć negatywny wpływ na zdrowie, dlatego często stosowana jest w szpitalach, domach opieki i różnego rodzaju terapiach.
Skoro nie od dziś wiadomo o pozytywnym znaczeniu przyrody dla zdrowia, należałoby zastanowić się nad częstszym jej wykorzystywaniem w praktyce. Każdy może samodzielnie "leczyć się ogrodem". Pomóc może prosty kontakt z naturą, np. spacery, tzw. kąpiele leśne, pielęgnacja roślin, uprawa warzywnika, prace ogrodowe czy nawet zabawa w ogrodzie. Ważna jest systematyczność. W ten sposób efekty hortiterapii będą bardziej widoczne i długofalowe. Nie warto jednak odmawiać sobie chociażby sporadycznych spacerów leśnych. One również potrafią wprawić w lepszy nastrój, a to może być już początek większej zmiany.
Na co pomaga ogrodoterapia?
Ogrodoterapia pomaga utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne, m.in.:
- poprawia samopoczucie
- obniża poziom stresu (kortyzolu)
- zmniejsza objawy depresji i lęku
- zmniejsza agresję
- reguluje emocje
- ułatwi skupienie uwagi na jednej czynności
- korzystnie wpływa na funkcje poznawcze seniorów
- wspomaga szybsze dochodzenia do zdrowia
- poprawia sprawność fizyczną organizmu
- obniża ciśnienie krwi
- wzmacnia układ odpornościowy
Ogród działający na zmysły
Najszybciej, najłatwiej i najtaniej zapewnić sobie ogrodoterapię na własnym podwórku. Dobrze zaplanować ogród tak, aby działał na wszystkie zmysły. Warto wprowadzać różne elementy do ogrodu, które zadziałają kojąco na oczy, uszy i węch.
- Dla zmysłu wzroku sadzimy rośliny, które nam się podobają, starając się unikać chaotyczności. Odpowiednie są np. rośliny kołyszące się na wietrze, jak brzozy, trawy ozdobne. Korzystny wpływ na samopoczucie mają również rośliny kwitnące.
- Dbamy również o sadzenie tych najpiękniej pachnących. Nic tak nie zostaje z nami na dłużej jak zapach, przywołuje wspomnienia i otula.
- Pozytywnie nastraja również śpiew ptaków. Można sprawdzić, jakie odgłosy wydaje konkretny gatunek i zamontować budkę lęgową dla niego przeznaczoną. Drugim sposobem na zwabienie ptaków jest sadzenie roślin stanowiących pożywienie danego gatunku ptaka, a zimą systematyczne ich dokarmianie.