
Spis treści
Bazylia - jednoroczne zioło na zdrowie
Mowa o bazylii. To jednoroczne zioło, którego uprawa wyjdzie na zdrowie całej rodzinie. Zawiera dużo składników odżywczych takich jak:
- witaminy: A, E, B2, B6, C,
- beta-karoten,
- niacyna,
- kwas foliowy,
- minerały: potas, sód, fosfor, wapń, żelazo, cynk, magnez, miedź, mangan.
Bazylia - odmiany od pospolitej po fioletową
Dostępnych jest coraz więcej odmian bazylii i każda z nich różni się nieco aromatem, np.:
- sałatowa,
- cynamonowa,
- tajska,
- cytrynowa,
- pospolita „Genovese”,
- słodka „Sweet Green”,
- fioletowa „Crimson King”,
- święta.

Na co pomaga bazylia? Właściwości
Przede wszystkim wspomaga pracę mięśnia sercowego. Dodatkowo działa uspokajająco, niweluje stres, wspiera pracę żołądka poprzez korzystny wpływ na wydzielanie żółci oraz soków żołądkowych. Zdaniem ekspertów pozytywnie wpływa także na układ odpornościowy.
Bazylię można na bieżąco w sezonie zrywać do sporządzanych potraw czy dekoracji. Regularność wspomaga rozrost zioła poprzez stymulowanie do rozwoju kolejnych liści. Natomiast zasuszona bazylia w sezonie zimowym służy do sporządzania naparów o właściwościach wyciszających.
Uprawa bazylii
Najłatwiej jest uprawiać bazylię w gruncie. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Nie należy przesadzać z podlewaniem.

Bazylię można również uprawiać w donicy postawionej w ogrodzie, na tarasie czy w domu. Jeśli rośnie w domu, warto pamiętać o jej regularnym zraszaniu. Zbyt suche powietrze we wnętrzu domu utrudnia uprawę tego zioła. Dobrze trzymać ją na nasłonecznionym parapecie, najlepiej w kuchni, by była zawsze pod ręką i świeżo pachniała.
Kiedy siać bazylię?
Bazylię można wysiewać wczesną wiosną na rozsady albo w maju wprost do gruntu. Dobrym rozwiązaniem jest kupno gotowych sadzonek, które pięknie się rozrosną w ogródku.