Uchodzi za "nową ashwagandhę". Czy to cudowne remedium na wszystko?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To indyjskie ziele uchodzi za "nową ashwagandhę". Ma pomagać na wiele dolegliwości m.in. stany zapalne oraz regenerację i odbudowę tkanek. Indyjskie ziele Bacopa monnieri, bo o nim mowa, ma coraz więcej zwolenników w sieci. Czy rzeczywiście jest tak nieocenione?
Bacopa,Monnieri,Herb,Plant,Or,Ayurvedic,Brahmi,Plant,With,Powder
Uchodzi za "nową ashwagandhę". Czy Bacopa Monnieri ma aż tak zbawienne działanie?
shutterstock

Informacji na temat "nowej ashwagandy" z każdym dniem w sieci pojawia się coraz więcej. Jej propagatorzy dowodzą, że ma bardzo dobry wpływ na zdrowie. O jakie indyjskie ziele dokładnie chodzi?

Nowa ashwaganda czyli Bacopa monnieri

Mowa o Bacopa monnieri. To o tym zielu rozpisują się media na całym świecie i to ona święci tryumfy w mediach społecznościowych. Jak wynika ze statystyk tygodniowo informacje o niej pojawiają się w ilości 13 tys. wyświetleń na TikToku.

Czy rzeczywiście ta nazywana "nowa ashwagandą" roślina jest nie tylko popularna, ale nieoceniona? Co takiego zawiera w sobie, że zachwyca się nią coraz więcej osób?

Jak działa "nowa ashwaganda" czyli Bacopa monnieri?

Jak wynika z jednego z badań Bacopa monnieri może wpływać na poprawę pamięci zarówno tej krótkotrwałej, roboczej, epizodycznej jak też na koncentrację oraz czujność.

Naukowcy dowiedli również, że Bacopa monnieri pomagała osobom, które miały problemy z emocjami i nadmiernie się stresowały. Pomagała obniżyć poczucie lęku, poziom kortyzolu a także poprawiała jakość snu. Z racji tego, że dotychczas odbyło się jedynie kilka badań na temat tego indyjskiego ziela, naukowcy zamierzają przyjrzeć mu się jeszcze uważniej i są ostrożni w wydawaniu jednoznacznych opinii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

James Goodwin , profesor fizjologii starzenia się z Uniwersytetu Loughborough stwierdził, że pewne działania bacopy są znane, bo hamuje ona działanie ważnej substancji chemicznej w mózgu, którą jest acetylocholina.

Kto nie powinien sięgać po "nową ashwagandę"?

Może ona neutralizować działanie leków cholinergicznych stosowanych w takich schorzeniach, jak demencja, jaskra i zatrzymanie moczu - wyjaśnia lekarz. Dodaje, że jest to roślina bezpieczna dla wielu osób, ale nie wszyscy mogą ją stosować. W tej grupie osób są m.in. zmagający się z chorobami tarczycy, astmą, POChP, czy wrzodami żołądka. Bacopa monnieri nie jest również wskazana dla kobiet w ciąży.

Według zwolenników medycyny ajurwedyjskiej bacopa jest ziołem, które dobrze wpływa na zdrowie psychiczne, poprawia pamięć oraz koncentrację. To zioło sprzyja długowieczności i poprawia ogólny stan zdrowia.

Dzięki jakim zawartym w niej substancjom obniża się poziom stanów lękowych oraz stresu? To działanie bakozydów - substancji, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie a co za tym idzie obniżają poziom lęku. Tak wynikało z badań przeprowadzonych w 2008 roku. Te z 2021 roku już tego nie potwierdzają.

"Nowa ashwaganda" to lek czy tylko suplement?

FDA, czyli amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków podkreśla, że "nowa ashwaganda" nie jest lekiem i nie ma udowodnionej skuteczności. Traktowana jest tylko i wyłącznie jako suplement i do tego nie do końca przebadany. Organizacja podkreśla, że Bacopa Monnieri nie powinna być sprzedawana jako substancja lecznicza.

Jakie są skutki uboczne stosowania Bacopa Monnieri?

To indyjskie ziele, jakim jest Bacopa Monnieri może wywoływać skutki uboczne. Są wśród nich biegunka oraz nudności. Z racji tego, że działa uspokajająco, u niektórych osób może wywołać nadmierne uczucie senności i obniżać poziom energii. "Nowa ashwaganda" może wchodzić w interakcję z lekami, szczególnie tymi, które działają nasennie i przeciwpadaczkowo. Może wchodzić również w reakcję z lekami na nadciśnienie. Zanim, więc włączymy ją jako suplement, skonsultujmy to z lekarzem.

Bacopa może też obciążać wątrobę. Jak już zostało wspomniane to wcześniej, lepiej nie korzystać z niej, będąc w ciąży lub karmiąc dziecko.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link