Ta herbata rozgrzeje i pomoże schudnąć. Dodaj tę przyprawę. Nie chodzi o cynamon

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesienią i zimą częściej i chętniej sięgamy po herbatę. Często dodajemy do niej cukier i cytrynę a także takie przyprawy jak imbir, kardamon, cynamon albo goździki. Jest jeszcze jedna, która sprawi, że herbata nie tylko nas rozgrzeje, ale przyspieszy nasz metabolizm i pomoże schudnąć. Jaką przyprawę jeszcze warto dodać do herbaty?
Glass,Cup,Of,Aromatic,Tea,On,Table
Ta herbata rozgrzeje i pomoże schudnąć. Warto do niej dodać tę przyprawę
shutterstock

Jesień i zima to czas herbaty. W kawiarniach, restauracjach czy górskich schroniskach można spotkać różne propozycje tego napoju w wersji zimowej. Po gorącą herbatę z różnymi dodatkami chętnie sięgamy także w domowym zaciszu w zimne dni z książką w ręku i otuleni kocem. To dla wielu osób jeden z najlepszych sposobów na zimowe chłody za oknem.

Herbata z pieprzem - nie tylko rozgrzewa

Najpopularniejsze dodatki do herbaty? Oczywiście cukier i cytryna. Coraz częściej sięgamy również po miód a także korzenne przyprawy takie jak goździki, imbiry, cynamon lub kardamon.

Jest jeszcze jedna, mniej oczywista, którą warto dodać do herbaty. O czym mowa? O pieprzu. Herbata z dodatkiem pieprzu ma nie tylko ciekawy smak, ale też sporo właściwości prozdrowotnych.

Jakie właściwości ma herbata z pieprzem?

Herbata z dodatkiem pieprzu przede wszystkim rozgrzewa, ale to nie wszystko. Ta popularna przyprawa, którą znaleźć można w każdej kuchni zawiera w swoim składzie kapsaicynę. To substancja odpowiedzialna za jej ostry smak, która po spożyciu podnosi temperaturę naszego ciała. Kapsaicyna pobudza krążenie i tym samym rozgrzewa. Poza tym pobudza metabolizm i pomaga w trawieniu a także wzdęciach oraz spalaniu tłuszczu. To właśnie dlatego herbata z pieprzem pomaga schudnąć. Jeśli chcemy włączyć do naszej diety herbatę z pieprzem, by wspomagała zrzucanie zbędnych kilogramów, wybierzmy zieloną.

Pieprz zawiera również piperynę czyli składnik o właściwościach antybakteryjnych i przeciwwirusowych. On również działa na przemianę materii. Z kolei antyoksydanty pomagają zwalczyć wolne rodniki i spowolnić proces starzenia się organizmu. Udowodniono również, że mają działanie antynowotworowe. Herbata z pieprzem może być również skuteczną alternatywą dla herbaty z imbirem. Jej przeciwzapalne i napotne działanie pomoże gdy się przeziębimy. Świetnie wspomoże proces leczenia infekcji górnych dróg oddechowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto nie powinien pić herbaty z pieprzem?

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy powinni pić herbatę z pieprzem. Nie służy ona osobom, które mają wrzody żołądka, dwunastnicy oraz nadkwasotę. Lepiej, by nie sięgali po nią ci, którzy mają trądzik. Eksperci nie zalecają picia herbaty z pieprzem na czczo, czyli tuż po przebudzeniu.

Jaki pieprz wybrać do herbaty?

Herbata z pieprzem może być przygotowana zarówno na bazie czarnej, jak też zielonej herbaty. Jaki rodzaj pieprzu sprawdzi się w niej najlepiej? Ten, który ma najwięcej odżywczych właściwości a jest nim pieprz cayenne zwany też kajeńskim. Ma dosyć ostry smak, więc jeśli chcemy by nasza herbata była rozgrzewająca i podkręcała metabolizm, ale była nieco łagodniejsza wybierzmy pieprz czarny albo różowy.

Jak często pić herbatę z pieprzem?

Herbatę z pieprzem można pić codziennie, w ilości 1-2 filiżanek dziennie. Nie ma przeciwskazań, by oprócz pieprzu dodać do niej inne przyprawy, które podkręcają jej smak oraz nasz metabolizm. Mowa tu m.in. o imbirze, cynamonie czy goździkach. Warto też dodać do niej liście świeżej mięty. Herbata z pieprzem pita regularnie sprawi, że lepiej będziemy trawić i spalać tłuszcz. Przyda się również rzecz jasna odpowiednio skomponowana dieta.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link