Spis treści
Jajecznica ceniona jest m.in. za prostotę i szybkość przygotowania oraz cenne wartości odżywcze. Nic dziwnego, że stała się niezwykle popularna. Warto jednak pamiętać, że dzięki niektórym dodatkom może stać się jeszcze smaczniejsza i zdrowsza. Z czym można zjeść jajecznicę? Jak urozmaicić jajecznicę i co dodać do jajecznicy, żeby była lepsza? – odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Jakie dodatki do jajecznicy?
Wśród najpopularniejszych dodatków do jajecznicy są cebula, pomidory, szczypiorek, pieczarki lub boczek. Mniej popularne, choć przez wiele osób często stosowane, są także szpinak, ser feta, papryka oraz kiełki i awokado. Istnieje jednak składnik, który – po dodaniu do jajecznicy – doskonale wpływa na metabolizm.
Ten dodatek do jajecznicy rewelacyjnie działa na metabolizm
Czy do jajecznicy można dodać przyprawę jaką jest… kurkuma? Oczywiście! Kurkuma nie bez powodu nazywana jest w Indiach hinduskim złotem. Przyprawa ta nie tylko nada jajecznicy prawdziwie indyjskiego smaku, ale również niezwykłego koloru.
Jak zrobić jajecznicę z kurkumą? Przepis na jajecznicę z kurkumą jest bardzo łatwy. Wystarczy roztrzepać jajka razem z kurkumą, solą i pieprzem, a następnie usmażyć je na patelni co momentu aż nabiorą odpowiedniej konsystencji. Chcesz dodatkowo wzbogacić smak jajecznicy? Możesz dodać do niej wcześniej podsmażoną na patelni cebulę, czosnek i pomidory i dopiero wtedy połączyć warzywa z jajkami na patelni.
Kurkuma – jakie ma właściwości?
Kurkuma pochodzi z korzenia rośliny imbirowatej i jest powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej – choć ze względu na swoje wartości odżywcze znana i ceniona jest na całym świecie. Kurkuma działa przeciwzapalnie, przez co może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego w organizmie i leczeniu wielu chorób zapalnych, takich jak zapalenie stawów czy choroby serca. Co więcej, wykazuje działanie przeciwutleniające dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki i chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. To jednak nie wszystko.
Kurkuma może również wspierać układ odpornościowy, a na dodatek skutecznie wspomaga trawienie stymulując produkcję żółci, co może pomóc w trawieniu tłuszczów. Bogata jest także w wapń, żelazo, potas, sód i witaminy z grupy B.