Spis treści
Najczęściej zjadamy ogórki kiszone a wodę, która po nich została wylewamy do zlewu. Wypijamy ją tylko od czasu do czasu, gdy boli nas głowa po mocno zakrapianej i przetańczonej nocy. Tymczasem okazuje się, że ma ona tak wiele właściwości prozdrowotnych, że warto korzystać z niej dużo częściej.
Woda z kiszonych ogórków. Takie ma właściwości prozdrowotne
Woda, która została po kiszeniu ogórków jest bardzo zdrowa, ale nie każdy może ją pić. Komu i na co jest polecana? Okazuje się, że świetnie działa nie tylko na kaca, ale także poprawia trawienie i nawadnia. Uzupełnia poziom elektrolitów i wspiera jelita. Można nią również wyregulować ciśnienie krwi, pod warunkiem, że nie mamy problemów z nadciśnieniem i nie solimy nadmiernie.
Woda z kiszonych ogórków świetnie wspomaga także naszą urodę. Poprawia wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Może też zapobiegać bólom głowy oraz dokuczliwym skurczom mięśni.
Podobnie jak ogórki, woda z nich jest bogata w kwas mlekowy, który wytwarza się podczas procesu fermentacji. Zawarte w nim bakterie probiotyczne poprawiają gospodarkę wodno-zasadową organizmu a co za tym idzie podnoszą odporność. Woda z ogórków może być zdrowym zamiennikiem probiotyków w postaci produktów mlecznych, jeśli nasz organizm niezbyt dobrze je toleruje.
Znaleźć w wodzie z ogórków można także potas, sód i witaminy z grupy B oraz trochę wit. A, C, E i K. Można ją pić również, kiedy jesteśmy na diecie, bo wspiera procesy trawienne.
Woda z kiszonych ogórków. Kto nie powinien jej pić?
Nie wszyscy jednak mogą pić wodę z kiszonych ogórków. Przeciwskazaniem jest dieta niskosodowa. Ta zalecana jest głównie osobom z nadciśnieniem i chorobami nerek. Wody z kiszonych ogórków nie powinny także pić osoby, które po jej spożyciu dostają biegunki. Lepiej też nie przesadzać z jej nadmiernym piciem, wedle zasady "co za dużo, to niezdrowo".