Owoce tej rośliny uchodzą za trujące. Poprawiają trawienie, eliminują zaparcia

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Owoce tej rośliny uważane są przez wiele osób za trujące. W błąd wprowadza ich kolor, bo są czarne. Tymczasem warto po nie sięgać, bo są bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu a dokładnie dla naszego trawienia. Nie tylko poprawiają jego działanie, ale też podkręcają metabolizm i co najważniejsze eliminują zaparcia. 
Prunus,Serotina,Fruits,Bunches,,Red,Clusters,Sag,On,Twig,And
Uważana jest za trującą, tymczasem jej owoce dobrze wpływają na trawienie i metabolizm
ShutterStock

Owoc ten znany jest nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Można go znaleźć w wielu miejscach, bo rośnie na dziko. Często tam, gdzie jest wilgoć a więc w lasach, nad rzekami i jeziorami. 

Jej owoce uznawane są za trujące. To źródło błonnika i witamin

Co to za owoc? Chodzi o czeremchę. Zazwyczaj można spotkać dwa gatunki tego owocu - zwyczajną i amerykańską. Pierwsza jej odmiana owocuje w sierpniu, druga pojawia się we wrześniu lub październiku. 

Od wieków czeremcha stosowana jest w medycynie ludowej i naturalnej. Mimo tego, wciąż uważana jest za owoc trujący i nie nadający się do jedzenia. 

Nie jest to jednak prawdą. Miąższ czeremchy nie tylko nadaje się do jedzenia, ale można z niego robić pyszne i odżywcze dżemy czy nalewki. Jedyne, co w tym owocu jest niejadalne, to pestki. 

Jakie właściwości ma czeremcha? Na co pomaga?

Owoce czeremchy są słodko-kwaśne w smaku, mają ciemny, wręcz czarny kolor i bardzo intensywny aromat. Czeremcha zawiera witaminę C, potas, fosfor, czy potas. To także źródło antyoksydantów, rutyny i błonnika. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto, więc sięgnąć po ten owoc, bo błonnik reguluje pracę układu pokarmowego i podkręca metabolizm. To on sprawi, że nie będziemy mieć również problemów z zaparciami. Owoc ten pomoże, gdy dopadnie nas zatrucie pokarmowe albo biegunka. Pektyny, które zawarte są w owocach czeremchy to z kolei naturalne prebiotyki. One również pomagają w trawieniu i poprawiają odporność. 

Napar z czeremchy. Na takie dolegliwości działa

Jeszcze jednym bardzo dobrym działaniem czeremchy jest to, że napary z jej kwiatów i liści działają uspokajająco i rozluźniająco. Kora i owoce czeremchy mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Z tego też powodu polecane są osobom, które zmagają się z chorobami reumatycznymi. Napary z czeremchy również ułatwiają zasypianie. Pomogą także tym kobietom, które mają obfite miesiączki, czy krwawienia między miesiączkowe, a także bóle menstruacyjne i objawy PMS.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.