Szyszki chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus) to nie tylko podstawowy element przemysłu piwowarskiego. Mają one także inne, prozdrowotne właściwości. Chmiel bowiem jest rośliną uznawaną za leczniczą, a wachlarz jego zastosowania dla zdrowia jest bardzo szeroki. Jak Chmiel wpływa na nasz organizm oraz jak przygotować herbatkę z szyszek tej rośliny?
Spis treści
Chmiel zwyczajny: co to za roślina, gdzie występuje, od jak dawna jest znana
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) jest wieloletnią rośliną wykazującą liczne prozdrowotne właściwości. Należy do rodziny Cannabaceae (konopiowatych). Roślina ta sadzona jest przy podporach lub ogrodzeniach. A to dlatego, że tworzy pnącza o długości 8-10 metrów które pną się w kierunku słońca.
Co warto wiedzieć o uprawie chmielu. Chmiel preferuje gleby żyzne i dobrze przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Najlepsze podłoże to takie, które ma odczyn obojętny lub lekko kwasowy. Roślina dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu. Kwiaty chmielu są mają barwę: białą, żółtą lub zielonkawą. Ponieważ jest to roślina dwupienna, jej kwiatostany żeńskie lub męskie występują na osobnych roślinach. Okres kwitnienia chmielu przypada na czerwiec i lipiec.
Chmiel jest znany głównie z powodu charakterystycznych owocostanów w kształcie szyszek. To właśnie szyszki chmielu są podstawowym surowcem zielarskim tej rośliny i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym elementem jej wyglądu.
Chmiel zwyczajny jest kojarzony przede wszystkim z przemysłem piwowarskim. Jednak jest to tylko jedno z jego licznych zastosowań. Właściwości Humulus lupulus znane już były starożytnym Grekom i Rzymianom, którzy już wtedy zajmowali się uprawą tej rośliny. Obecnie chmiel jest uprawiany na dużych obszarach na skalę przemysłową. Ale można go posadzić także np.: w ogrodzie, gdzie stworzy szybko i bujnie rosnące pnącze. Ważne, by miał podporę, po której będzie mógł się piąć.
Chmiel: właściwości i zastosowanie szyszek chmielu
Chmiel zwyczajny uznawany jest za roślinę leczniczą dzięki zawartości różnych związków chemicznych. Napar z tej rośliny ma lekko gorzki smak. Nadają mu go zawarte w nim kwasy goryczkowe.
Chmiel dla zdrowia. Zastosowanie chmielu dla zdrowia jest bardzo szerokie. Napar z szyszek wykazuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Jest on z powodzeniem stosowany do przemywania trudno gojących się ran i owrzodzeń – zawarty w nim ksantohumol wspiera proces regeneracji. Związek ten wykazuje również działanie przeciwutleniające i – tym samym - antynowotworowe.
Chmiel zawiera także dwa inne związki: humulon i lupulon. Są to kwasy goryczkowe, które mają działanie uspokajające. Dzięki temu chmiel pomaga zachować równowagę układu nerwowego, łagodzi nadpobudliwość oraz ułatwia zasypanie.
Herbatka (napar) z szyszek chmielu dobrze działa na układ pokarmowy. Wspomaga jego pracę, przyspiesza metabolizm a także korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Chmielowy napar pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz przyspiesza wydzielanie żółci – dzięki temu jest dobrym, naturalnym sposobem na niestrawność. Działa również moczopędnie i wspomaga detoks organizmu.
Chmiel dla urody. Chmiel zwyczajny znajduje zastosowanie również w kosmetologii. Ekstrakt z chmielu zawiera hormon roślinny – fitoestrogen. Ten naturalny związek organiczny według niektórych badaczy wykazuje działanie podobne do ludzkiego estrogenu. Fitoestrogen ma działanie hormonalne, które jest wykorzystywane w celu opóźniania procesów starzenia się skóry.
Wyciąg z chmielu jest używany do produkcji kremów, lotionów oraz innych kosmetyków, w tym również szamponów do włosów. Dobrze sprawdzi się także jako składnik kąpieli regeneracyjnych.
Chmiel w kuchni. Młode pędy chmielu znajdą zastosowanie także w kuchni. Surowe to doskonały składnik do surówki. Młode pędy i liście mogą być również dodane do zupy. Ugotowane pędy chmielu swoim smakiem przypominają szparagi.
Szyszki chmielu – czyli najbardziej rozpoznawalna część tej rośliny - są wykorzystywane w przemyśle piwowarskim jako przyprawa do brzeczki ( półproduktu stosowanego podczas produkcji miodu pitnego i piwa).
Herbatka z chmielu na dobry sen: jak przygotować napar z szyszek chmielu
Jeśli masz problemy ze snem, budzisz się w nocy lub długo nie możesz zasnąć, świetnym rozwiązaniem jest wypicie naparu z szyszek chmielu. Suszone szyszki chmielu zwyczajnego z upraw ekologicznych możemy kupić w wielu sklepach. Herbatkę z chmielu przygotowuje się bardzo prosto.
Wystarczy wsypać do szklanki 1 łyżeczkę suszonych szyszek tej rośliny i zalać je wrzątkiem. Następnie zostawia się pod przykryciem na około 10-15 minut. Tak przyrządzony napar można pić 1-2 razy dziennie. Działa on bardzo korzystnie na organizm.