Spis treści
Nalewka tybetańska to sprawdzony sposób naszych babć na zachowanie zdrowia i młodości. Jej działanie docenimy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy tak łatwo o przeziębienia. Przygotujemy ją z dwóch składników - potrzebny jest czosnek i wysokoprocentowy alkohol.
Jak działa nalewka tybetańska?
Skąd taka nazwa "nalewka tybetańska"? Podobno zaczęto ją robić tysięce lat temu w tybetańskim klasztorze. Krąży informacja, że w 1971 roku, podczas wyprawy UNESCO, w jednym z tybetańskich klasztorów znaleziono recepturę eliksiru młodości datowaną na IV-V wiek p.n.e. Była to właśnie ta nalewka. Jedno jest pewne, czosnek ma wiele wspaniałych właściwości. Jest naturalnym antybiotykiem, działa bakteriobójczo i walczy z wirusami. Wyciąg z czosnku oczyszcza organizm i go regeneruje.
Jak twierdzą zwolennicy naturalnych metod leczenia, "tybetańska nalewka długowieczności" m.in. zapobiega zawałowi serca, miażdżycy, zwalcza infekcje grzybiczne i bakteryjne, korzystnie wpływa na florę bakteryjną układu pokarmowego, oczyszcza organizm od toksyn i wzmacnia układ odpornościowy i odmładza organizm.
Nalewka tybetańska - przepis
Aby zrobić domową nalewkę tybetańską, która może się okazać nieoceniona w sezonie jesienno-zimowego osłabienia organizmu, trzeba wziąć 350 g czosnku (polecamy czosnek krajowy) i 200 ml spirytusu o 60-70 proc. zawartości alkoholu.
Czosnek obieramy z łupinek, rozgniatamy go i przekładamy go do wyparzonego słoika. Zalewamy go spirytusem. Słoik szczelnie zakręcamy. Miksturę odstawiamy na 10 dni w chłodne, ciemne miejsce. Raz na jakiś czas potrząsamy słoikiem. Po 10 dniach zawartość słoika przecedzamy przez gazę. Płyn przelewamy do szklanej butelki i odstawiamy na 5 dni do lodówki. Po tym czasie nalewka tybetańska będzie gotowa.
Jak stosować nalewkę tybetańską?
Kurację nalewka tybetańską przeprowadzamy raz w roku, w okresie osłabienia. Dawkujemy ją stopniowo. Pijemy ją dwie godziny po ostatnim posiłku w ciągu dnia. Najlepiej pić nalewkę przed snem, około 2 godziny po ostatnim posiłku. Można ją wymieszać z mlekiem lub jogurtem. Kuracje zaczynamy od 8 kropli, a potem, w kolejnych dniach zwiększamy dawkę. Drugi dzień to - 12 kropli; trzeci - 20 kropli; czwarty - 30 kropli; piąty -
40 kropli; szósty - 50 kropli. Każdego kolejnego dnia przyjmujemy 60 kropli dziennie. I tak do opróżnienia butelki z nalewką.
Kto nie powinien stosować nalewki tybetańskiej?
Pamiętajmy, że jest to nalewka na bazie alkoholu. Nie podajemy jej więc dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Nie jest również polecana np. tym, którzy mają problemy z wątrobą.