Zanim opowiemy o wartościach aloesu, warto zwrócić uwagę, że nie każda odmiana aloesu jest lecznicza. Chodzi o Aloe vera. To sukulent o jasnych, grubych, zielonych liściach, które są pełne soku o konsystencji żelu.
Właściwości aloesu
Aloes to bogate źródło składników bioaktywnych. Liście tego sukulentu zawierają między innymi witaminy - m.in. A, C i E, które są silnymi antyoksydantami. Aloes jest też bogaty w minerały, aminokwasy i enzymy, które mają m.in. działanie przeciwzapalne, nawilżające, gojące, przeciwbakteryjne i wiele innych. Aloes jest stosowany zarówno w medycynie, jak również w kosmetologii.
Jak stosować aloes?
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, zawierających wyciąg z aloesu. Jak stosować świeży aloes? Przede wszystkim upewnijmy się, że mamy odpowiednią, leczniczą roślinę. Jeśli tak jest, możemy z niej korzystać.
Wybieramy soczysty, gruby liść aloesu i obieramy go ze skórki. Pozostanie żelowy miąższ. Miąższ z aloesu można stosować bezpośrednio na skórę. Przyniesie natychmiastową ulgę w przypadku oparzeń, podrażnień czy drobnych ran. Można go również wykorzystać do przygotowania domowych kosmetyków – maseczek, żeli czy balsamów.
Jak uprawiać aloes leczniczy?
Aloes nie jest rośliną wymagającą. Lubi stanowiska jasne, ale nie przepada za dużym nasłonecznieniem. Aloes jest sukulentem, nie lubi więc nadmiaru wody. Lepiej znosi lekkie przesuszenie, niż zalanie.