Jej ludowa nazwa to ”złota rózga”. Poznaj właściwości tego ziela korzystne dla twojego zdrowia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nawłoć to roślina, która powszechnie występuje w Polsce. Spotkać ją można rosnącą na łąkach, wśród traw. Ta niepozorna z wyglądu bylina od pokoleń znana jest w medycynie ludowej. Czym jest nawłoć? Czym różni się nawłoć pospolita od kanadyjskiej? Jakie są jej właściwości lecznicze?
nawłoć napar z nawłoci Cup,Of,Goldenrod,Herb,Tea.,Shallow,Dof.
Swoje właściwości lecznicze nawłoć zawdzięcza zawartości substancji aktywnych.
Shutterstock

Nawłoć: co to za roślina i gdzie występuje 

W Polsce naturalnie występuje kilka gatunków nawłoci. Są to m.in.: nawłoć pospolita i nawłoć kanadyjska. Obie te rośliny są bylinami, czyli roślinami wieloletnimi.

Gdzie występuje nawłoć. Nowość pospolita występuje na terenie całej Polski. Rośnie przy drogach, na suchych łąkach, w lasach oraz na nizinach. Jej małe kwiaty są zebrane w długie kwiatostany, które czasem są nieco rozgałęzione. Kwitnie od czerwca do września. 

Ponieważ roślina ta bardzo szybko się rozrasta, przez wielu postrzegana jest wyłącznie jako chwast. Jednak to błąd, bowiem roślina ta jest znana od pokoleń w medycynie ludowej ze względu na swoje liczne prozdrowotne właściwościNawłoć pospolita określana jest również innymi nazwami takimi jak: złotnik, włoć, złotadziewica, złota rózga czy ziele pogan.

Natomiast druga popularna w Polsce nawłoć, to nawłoć kanadyjska. Rośnie ona w łęgowych zaroślach nadwodnych, a także np.: na plantacjach wikliny. Ta odmiana nawłoci pochodzi z Ameryki Północnej. Kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty zebrane są w okazałe kwiatostany o kształcie piramidalnym. Również jest rośliną leczniczą.

Cechą wspólną wszystkich gatunków nawłoci są małe kwiaty o barwie złocistożółtej, które są skupione w okazałych kwiatostanach. Oba opisane gatunki wyglądają podobnie, jednak można odróżnić od siebie po kształcie liści. W przypadku nawłoci pospolitej liście są jajowate, natomiast nawłoć kanadyjska ma zaostrzone liście lancetowate.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lecznicze właściwości nawłoci: skład i zastosowanie ziela nawłoci

Swoje właściwości lecznicze nawłoć zawdzięcza zawartości substancji aktywnych. Związki te są składnikami wielu chemicznych środków farmakologicznych. Nawłoć może być zatem naturalną alternatywą dla niektórych leków

Do substancji aktywnych zawartych w zielu nawłoci są m.in.:

  • witamina C

  • olejki eteryczne

  • saponiny

  • karotenoidy

  • garbniki

  • glikozydy flawonowe.

 

Przykładowo: saponiny działają wykrztuśnie, moczopędnie, wspierają również procesy wchłaniania składników pokarmowych z jelit. Natomiast glikozydy flawonowe i karotenoidy są antyoksydantami, które chronią komórki niwelując działanie wolnych rodników tlenowych.

Nawłoć ma wiele zastosowań leczniczych, a jej działanie jest bardzo wszechstronne. Do prozdrowotnego wpływu nawłoci na organizm człowieka zalicza się np.:

  • oczyszczanie go z toksyn

  • działanie przeciwzakrzepowe – dzięki temu zapobiega się udarom i zawałom mięśnia sercowego

  • łagodzenie stanów zapalnych i działanie przeciwbakteryjnenawłoć pomaga w przypadku owrzodzeń i trudno gojących się ran

  • regulowanie metabolizmu – ziele zwiększa wydzielanie soków trawiennych oraz żółci

  • prozdrowotny wpływ na układ moczowy – nawłoć jest stosowana wewnętrznie w schorzeniach nerek (np.: kamicy nerkowej) oraz w stanach zapalnych dróg moczowych

  • działanie hipotensyjne – ziele nawłoci obniża ciśnienie krwi.

Jak stosować nawłoć

Nawłoć można stosować i zewnętrznie, i wewnętrznie. Zewnętrznie można ją stosować w formie maści. Natomiast wewnętrznie w postaci nalewek, syropów lub naparów. 

Oczywiście napary z ziela nawłoci można wykorzystać również zewnętrznie. Idealnie sprawdzą się do wykonania oparów lub okładów, które można użyć przy trudno gojących się ranach lub też do przemywania cery trądzikowej.

Ponieważ nawłoć wykazuje działanie moczopędne, powoduje ona zwiększone wydalanie moczu, a w związku z tym odwadnia organimz. Dlatego przy jej przyjmowaniu należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów w organizmie.

Przeciwwskazania do stosowania nawłoci pospolitej i kanadyjskiej

Przeciwwskazaniami do stosowania nawłoci są m.in.:

  • ciąża oraz karmienie piersią

  • niewydolność nerek i serca

  • wiek poniżej 12. roku życia.

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.