Ozempic może być niebezpieczny dla tych osób. Jakie mogą być powikłania i skutki uboczne?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ozempic, choć pierwotnie stworzony do leczenia cukrzycy typu 2, cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Lek ten może mieć jednak poważne skutki uboczne, m.in. dla przewodu pokarmowego.
ból brzucha trzustki trzustka kobieta
Dla tych osób Ozempic może być niebezpieczny. Jakie mogą być powikłania i skutki uboczne?
shutterstock

Ozempic to lek, który nie jest dla każdego. Semaglutyd, czyli substancja aktywna w Ozempicu, wiąże się z poważnym ryzykiem i często nieoczekiwanymi skutkami ubocznymi, przed czym ostrzegają lekarze. Jakie mogą być skutki uboczne i powikłania po stosowaniu leku Ozempic?

Ozempic. Naukowcy z Chin zbadali działania niepożądane

Naukowcy z Chin przedstawili wyniki swojego badania i analizę działań niepożądanych związanych z przewodem pokarmowym po zastosowaniu semaglutydu. Dane pochodzą z lat 2018–2022 i obejmują 5 442 przypadki działań niepożądanych u 11 326 pacjentów.

W badaniu przeanalizowano zgłoszenia dotyczące działań niepożądanych przewodu pokarmowego z wykorzystaniem wskaźnika raportowanego ryzyka. Uwzględniono m.in. wiek, płeć, masę ciała i źródło zgłoszeń.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi okazały się nudności (2 369 przypadków), wymioty (1 338), biegunka (1 195), zaparcia (663). Tzw. zdarzenia ciężkie wystąpiły w 32,67% przypadków działań przewodu pokarmowego, z czego 2,25% przypadków zakończyło się śmiercią. Wśród czynników ryzyka wystąpienia działań niepożądanych były starszy wiek i większa masa ciała.

Ponadto, wykryto 17 nowych działań niepożądanych, takich jak nieprawidłowe dźwięki jelitowe i przerzutowy rak trzustki. Średni czas do wystąpienia objawów wynosił 23 dni dla najcięższych objawów, 6 dni dla umiarkowanych i 7 dni dla łagodnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ozempic – skutki uboczne i powikłania

Ozempic należy do klasy leków znanych jako agonisty GLP-1, które wpływają na wydzielanie insuliny i kontrolę apetytu. Semaglutyd może jednak wywoływać poważne skutki uboczne w związku z czym decydując się na kurację tym lekiem należy wziąć pod uwagę potencjalne powikłania. Wśród nich są m.in.:

  • Problemy z trzustką i nerkami

Ozempic może być niebezpieczny dla osób z predyspozycjami do chorób nerek oraz trzustki. Zgłaszane były przypadki zapalenia trzustki, które w skrajnych przypadkach prowadziły do poważnych uszkodzeń narządu.

  • Reakcje alergiczne

W przypadku Ozempicu są dość rzadkie, jednak mogą być groźne. Objawiają się m.in. obrzękiem twarzy, trudnościami w oddychaniu i wysypką skórną. Wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

  • Zwiększone ryzyko chorób tarczycy

Ozempic może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów tarczycy. Znane są przypadki zachorowań na raka tarczycy u pacjentów, którzy w przeszłości stosowali leki z tej samej grupy.

  • Hipoglikemia

Ryzyko hipoglikemii, czyli niskiego poziomu cukru we krwi jest przy stosowaniu Ozempicu niskie. Występuje ono jednak zwłaszcza w połączeniu z innymi lekami na cukrzycę, takimi jak insulina lub sulfonylomoczniki.

  • Problemy sercowo-naczyniowe

Chociaż niektóre badania sugerują, że Ozempic może pomóc w redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego, to jednak niektórzy pacjenci zgłaszali problemy z sercem, takie jak przyspieszone tętno lub bóle w klatce piersiowej.

Ozempic. Kto powinien zachować szczególną ostrożność?

Decyzja o zastosowaniu Ozempicu powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem i przeanalizowaniu indywidualnego ryzyka i korzyści płynących ze stosowania leku. Na ryzyko powikłań powinny uważać szczególnie osoby z chorobami serca, trzustki i nerek.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link