
Spis treści
Ozempic to lek, który nie jest dla każdego. Semaglutyd, czyli substancja aktywna w Ozempicu, wiąże się z poważnym ryzykiem i często nieoczekiwanymi skutkami ubocznymi, przed czym ostrzegają lekarze. Jakie mogą być skutki uboczne i powikłania po stosowaniu leku Ozempic?
Ozempic. Naukowcy z Chin zbadali działania niepożądane
Naukowcy z Chin przedstawili wyniki swojego badania i analizę działań niepożądanych związanych z przewodem pokarmowym po zastosowaniu semaglutydu. Dane pochodzą z lat 2018–2022 i obejmują 5 442 przypadki działań niepożądanych u 11 326 pacjentów.
W badaniu przeanalizowano zgłoszenia dotyczące działań niepożądanych przewodu pokarmowego z wykorzystaniem wskaźnika raportowanego ryzyka. Uwzględniono m.in. wiek, płeć, masę ciała i źródło zgłoszeń.
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi okazały się nudności (2 369 przypadków), wymioty (1 338), biegunka (1 195), zaparcia (663). Tzw. zdarzenia ciężkie wystąpiły w 32,67% przypadków działań przewodu pokarmowego, z czego 2,25% przypadków zakończyło się śmiercią. Wśród czynników ryzyka wystąpienia działań niepożądanych były starszy wiek i większa masa ciała.
Ponadto, wykryto 17 nowych działań niepożądanych, takich jak nieprawidłowe dźwięki jelitowe i przerzutowy rak trzustki. Średni czas do wystąpienia objawów wynosił 23 dni dla najcięższych objawów, 6 dni dla umiarkowanych i 7 dni dla łagodnych.
Ozempic – skutki uboczne i powikłania
Ozempic należy do klasy leków znanych jako agonisty GLP-1, które wpływają na wydzielanie insuliny i kontrolę apetytu. Semaglutyd może jednak wywoływać poważne skutki uboczne w związku z czym decydując się na kurację tym lekiem należy wziąć pod uwagę potencjalne powikłania. Wśród nich są m.in.:
- Problemy z trzustką i nerkami
Ozempic może być niebezpieczny dla osób z predyspozycjami do chorób nerek oraz trzustki. Zgłaszane były przypadki zapalenia trzustki, które w skrajnych przypadkach prowadziły do poważnych uszkodzeń narządu.
- Reakcje alergiczne
W przypadku Ozempicu są dość rzadkie, jednak mogą być groźne. Objawiają się m.in. obrzękiem twarzy, trudnościami w oddychaniu i wysypką skórną. Wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
- Zwiększone ryzyko chorób tarczycy
Ozempic może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów tarczycy. Znane są przypadki zachorowań na raka tarczycy u pacjentów, którzy w przeszłości stosowali leki z tej samej grupy.
- Hipoglikemia
Ryzyko hipoglikemii, czyli niskiego poziomu cukru we krwi jest przy stosowaniu Ozempicu niskie. Występuje ono jednak zwłaszcza w połączeniu z innymi lekami na cukrzycę, takimi jak insulina lub sulfonylomoczniki.
- Problemy sercowo-naczyniowe
Chociaż niektóre badania sugerują, że Ozempic może pomóc w redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego, to jednak niektórzy pacjenci zgłaszali problemy z sercem, takie jak przyspieszone tętno lub bóle w klatce piersiowej.
Ozempic. Kto powinien zachować szczególną ostrożność?
Decyzja o zastosowaniu Ozempicu powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem i przeanalizowaniu indywidualnego ryzyka i korzyści płynących ze stosowania leku. Na ryzyko powikłań powinny uważać szczególnie osoby z chorobami serca, trzustki i nerek.