Nowy lek przeciwbólowy zatwierdzony. To może być rewolucja

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) pierwszy raz od ponad 20 lat zatwierdziła nowy lek przeciwbólowy. Jednocześnie określiła to jako "kamień milowy w leczeniu ostrego bólu".
lek kobieta tabletka leczenie
Nowy lek przeciwbólowy zatwierdzony. To może być rewolucja w leczeniu bólu
shutterstock

Suzetrygina to lek przeciwbólowy nowej generacji, który uśmierza ból, a przy tym nie uzależnia. Może być więc alternatywą dla szeroko stosowanych, kontrowersyjnych opioidów.

Lek został opracowany przez firmę Vertex Pharmaceuticals a FDA określiła jego wprowadzenie jako "kamień milowy w leczeniu ostrego bólu". Przeznaczony jest do łagodzenia bólu o nasileniu umiarkowanym i ciężkim, a jego działanie opiera się na blokadzie kanałów sodowych w komórkach nerwowych. To pozwala na skuteczne tłumienie bólu bez wpływu na mózg.

W przeciwieństwie do opioidów, suzetrygina nie wywołuje ospałości ani uzależnienia. To sprawia, że jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla pacjentów.

Suzetrygina — nowy lek przeciwbólowy o potwierdzonej skuteczności

Skuteczność leku została potwierdzona w badaniach klinicznych. Wykazano, że suzetrygina lepiej kontroluje ból niż placebo u osób po operacjach jamy brzusznej i kończyn dolnych. Większość uczestników badania deklarowała, że odczuwa co najmniej o połowę mniejszy ból w porównaniu do stosowania tradycyjnych leków, takich jak połączenie paracetamolu z hydrokodonem.

Suzetrygina została zatwierdzona do leczenia bólu ostrego. Obecnie trwają badania nad jej zastosowaniem w bólach przewlekłych, takich jak neuropatia cukrzycowa. Dolegliwości te, wynikające z uszkodzenia nerwów obwodowych, objawiają się m.in. pieczeniem, mrowieniem czy uczuciem przypominającym przechodzenie prądu elektrycznego. Jeśli badania potwierdzą skuteczność leku w tych przypadkach, suzetrygina może stać się przełomem w terapii przewlekłego bólu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywa dla opioidów

Tylko w Stanach Zjednoczonych po leki przeciwbólowe sięga co roku ok. 80 mln osób. Połowa z nich stosuje opioidy. Choć są one skuteczne, obarczone są jednocześnie ryzykiem uzależnienia.

Suzetrygina, działając wyłącznie na nerwy obwodowe, eliminuje to ryzyko. Jak wyjaśnia dr Sergio Bergese, anestezjolog ze Stony Brook University’s Renaissance School of Medicine, "lek ten przerywa przewodzenie bólu i mimo uszkodzenia tkanki mózg o tym nawet nie wie".

Inspiracją do stworzenia nowego leku była mutacja genetyczna odkryta u pakistańskiej rodziny strażaków, którzy nie odczuwali bólu. Członkowie tej rodziny mogli chodzić po rozżarzonych węglach, nie czując gorąca ani bólu. Mutacja ta blokowała przewodzenie sygnałów bólowych w komórkach nerwowych, co stało się podstawą do opracowania nowego leku.

Badania nad genetycznymi uwarunkowaniami odczuwania bólu trwały 25 lat. Naukowcy odkryli, że od 30 do 76 proc. różnic w odczuwaniu bólu może być związanych z czynnikami genetycznymi. Mutacje w kanałach sodowych mogą prowadzić zarówno do nadmiernego odczuwania bólu, jak i jego całkowitego braku. W przypadku suzetryginy, mechanizm działania opiera się na przedwczesnym zamykaniu kanałów sodowych, co uniemożliwia przekazywanie sygnałów bólowych.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.