Zimą wszyscy łykają tę witaminę na potęgę. Pewne jej właściwości to mit

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zawiera ją wiele dostępnych na rynku suplementów. Są bardzo chętnie kupowane. O którą witaminę chodzi? To witamina D. Amerykańska organizacja USPSTF ogłosiła, że mimo korzyści zdrowotnych, witamina D i wapń nie zapobiegają złamaniom kości u osób starszych.
Preparaty z tą witaminą to najchętniej kupowany suplement w naszym kraju
Preparaty z tą witaminą to najchętniej kupowany suplement w naszym kraju
shutterstock

U.S. Preventive Services Task Force zaznacza, że zażywanie witaminy D i wapnia jest ważne dla zdrowia, ale z dostępnych badań wynika, nie chronią one przed złamaniami kości.

USPSTF już w 2018 r. stwierdziło, że jeżeli chodzi o zapobieganie złamaniom kości, to nie rekomenduje zażywanie witaminy D w dawce 400 jednostek dziennie oraz wapnia w ilości 1000 jednostek w profilaktyce pierwotnej u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Wtedy jeszcze nie było dostatecznych dowodów, by podobne zalecenie w tym zakresie wydać wobec mężczyzn.

Amerykańska organizacja aktualizuje teraz swoje rekomendacje. Jak zaznacza jeden z jej członków prof. Goutham Rao z University Hospitals Healthe System w Cleveland, witamina D nie pomaga w zapobieganiu upadków oraz złamań kości u osób po 60. roku życia. Nie chodzi tylko o mniejsze dawki, takie jak 400 jednostek w przypadku witaminy D i 1000 jednostek odnośnie wapnia. Jak przekonuje specjalista - obydwa składniki nie chronią przed złamania kości także w większych dawkach.

Na co korzystnie wpływa witamina?

"Z tego, co ustaliliśmy wynika, że nie ma dawki, która dawałaby jakieś korzyści (jeśli chodzi o złamania kości - PAP)" - stwierdza specjalista w wypowiedzi dla CNN. Podkreśla jednak, że zarówno witamina D, jak i wapń są ważne dla zdrowia. Na przykład witamina D pomaga we wchłanianiu wapnia i korzystnie wpływa na układ immunologiczny, mózg oraz mięśnie. "Nikt zatem nie sugeruje, aby nie zażywać tych składników" - dodaje.

Nadal zbyt niskie spożycie witaminy D w USA

Zwraca na to uwagę prof. Scherri-Ann Burnett-Bowie z Harvard Medical School, która nie jest członkiem U.S. Preventive Services Task Force i nie uczestniczyła w opracowaniu nowych rekomendacji tej organizacji. Specjalistka przypomina, że od pierwszego roku życia zaleca się zażywanie od 600 do 800 jednostek witaminy D oraz od 700 do 1200 jednostek wapnia. Jednak w USA u większości osób spożycie tych składników jest zbyt niskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko kamicy nerkowej

Prof. Burnett-Bowie przyznaje, że zażywanie wapnia może zwiększać ryzyko kamicy nerkowej, szczególnie u osób ze skłonnością do tego schorzenia; jest on głównych składnikiem powstających w nerkach złogów. Jednak ryzyko to jest niewielkie. "Jeśli zażywamy zalecane dawki wapnia, powstanie kamicy nerkowej jest mało prawdopodobne" - zapewnia.

Dr Adres Wong z Council for Responsible Nutrition uważa, że na suplementacji witaminy D oraz wapnia najbardziej mogą skorzystać osoby, u których ich poziom w organizmie jest zbyt mały. Dotyczy to szczególnie seniorów, którzy zbyt rzadko przebywają na słońcu i nie przestrzegają właściwej diety. Obawia się zatem, że najnowsze rekomendacje U.S. Preventive Services Task Force mogą zniechęcić do zażywania witaminy D oraz wapnia, pogłębiając ich niedobory.

Ważne są regularne ćwiczenia

Prof. Goutham Rao osobom starszym zaleca przede wszystkim regularne ćwiczenia fizyczne, w tym jogę, pilates i tai chi, które poprawiają zdolność zachowania równowagi, a także spacery oraz nordic walking. Z kolei osoby z osteoporozą, zwiększającą ryzyko złamań kości, powinny być leczone odpowiednimi lekami.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link