Wycofano lek zapobiegający powikłaniom kostnym. Decyzja GIF

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wycofano lek zapobiegający powikłaniom kostnym u dorosłych pacjentów z zaawansowanymi nowotworami z przerzutami do kości. Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W ocenie GIF wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia, a potencjalnie również życia, pacjentów jest w ocenie organu oczywiste. Decyzji nadano rygor natychmiastowy.
apteka, leki, lekarstwa, vat, wyroby medyczne
Wycofano lek zapobiegający powikłaniom kostnym. Decyzja GIF
Shutterstock

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) poinformował o decyzji dotyczącej wycofania z obrotu oraz zakazująca wprowadzania do obrotu wskazanych serii produktów leczniczych. Chodzi o lek zapobiegający powikłaniom kostnym u dorosłych pacjentów z zaawansowanymi nowotworami z przerzutami do kości.

Wycofano lek zapobiegający powikłaniom kostnym. Decyzja GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny w decyzji nr 2/WC/ZW/2025 poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Osporil (Acidum zoledronicum), 4mg/100ml, roztwór do infuzji, opakowanie 1 fiol. 100 ml, GTIN 05909991228392, w zakresie następującej serii:
numer serii: ZD033, termin ważności: 03.2026. Podmiotem odpowiedzialnym za lek jest: Egis Pharmaceuticals PLC z siedzibą w Budapeszcie, Węgry; numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 22579.

Zakazał także wprowadzania do obrotu powyższej serii produktu. Decyzji nadano rygor natychmiastowy.

Wycofano lek zapobiegający powikłaniom kostnym: dlaczego?

W uzasadnieniu do decyzji wskazano, że po przeprowadzeniu badań jakościowych w Narodowym Instytucie Leków oraz otrzymaniu protokołu cząstkowego z przeprowadzonego badania wyszło, że produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru wygląd roztworu. Narodowy Instytut Leków stwierdził w przedmiotowej serii produktu leczniczego obecność cząstek widocznych okiem nieuzbrojonym w dwóch na dwadzieścia przebadanych fiolek. W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia, a potencjalnie również życia, pacjentów jest w ocenie organu oczywiste. Występowanie w produkcie leczniczym podawanego w infuzji dożylnej, cząstek zauważalnych okiem nieuzbrojonym jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów - napisano w uzasadnieniu do decyzji o wycofaniu leku.

Zgodnie z art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, w razie stwierdzenia, że produkt leczniczy lub substancja czynna nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym, Główny Inspektor Farmaceutyczny wydaje decyzję o zakazie wprowadzenia lub o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego lub substancji czynnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link